Nauka

Naukowcy: z nałogiem zrywaj stopniowo

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 11:11
Rzucanie palenia może być skuteczniejsze, jeśli odbywa się stopniowo. Metoda nagłego odstawiania papierosów wydaje się bowiem zbyt obciążająca dla mózgu.
Audio
  • Z nałogiem najlepiej zrywaj stopniowo (Rafał Motriuk/IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Tak sugerują duńscy badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

O tym, jak trudno jest rzucić palenie wiedzą ci, którzy naprawdę próbowali i naprawdę są uzależnieni. Duńscy badacze podkreślają, że papierosowy dym pobudza aktywność mózgu. Tuż po rzuceniu palenia ludzie mają zatem objawy podobne do demencji, bo w mózgu zmniejsza się pobór tlenu i krążenie krwi - nawet o 17 procent.

Na razie nie jest jasne kiedy mózg byłego palacza wraca do normy, prawdopodobnie po kilku tygodniach lub kilku miesiącach. Wyniki badań wskazują jednak, że objawy nagłego odstawienia mogą być tak poważne, że lepiej jest rzucać palenie metodą małych kroków. Inni eksperci sugerują, że rozstawaniu się z nałogiem sprzyja zewnętrzna pomoc.

Publikację duńskich naukowców zamieszcza pismo „Journal of Cerebral BloodFlow & Metabolism”.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA zdrowie
Czytaj także

Naukowcy: cukier i sól prowadzą do nadciśnienia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 15:00
Ważna informacja przed świątecznym obżarstwem. Co jest groźniejsze w diecie: nadmiar cukru czy nadmiar soli? Na ten temat spierali się w ostatnich dniach, światowi naukowcy, którzy badają wpływ jedzenia na ciśnienie krwi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak schudnąć? Oddychać!

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 23:55
Gdy staramy się schudnąć - na przykład po Świętach - produkty spalanego tłuszczu usuwamy wraz z wydechem, przez płuca. Dokładną analizę tego zjawiska wykonali eksperci z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszaj się na zdrowie - choćby minimalnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 09:00
Ruch jest dobry dla zdrowia, ale zbyt duże wymagania mogą być nieskuteczne. Tak uważa francuski naukowiec Philipe de Souto Barreto ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie.
rozwiń zwiń