Nauka

Polska: potrzeba programu walki z chorobami mózgu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 16:00
Potrzebny jest Narodowy Brain Plan dla Polski - podkreślali uczestnicy konferencji inaugurującej strategię na rzecz profilaktyki i zwalczania chorób mózgu.
Audio
  • Potrzebny jest Narodowy Program Chorób Mózgu - IAR / Joanna Stankiewicz (3)
  • Potrzebny jest Narodowy Program Chorób Mózgu - IAR / Joanna Stankiewicz (2)
  • Potrzebny jest Narodowy Program Chorób Mózgu - IAR / Joanna Stankiewicz (1)
Glow ImagesEast News
Glow Images/East NewsFoto: Trójka

Debata odbyła się w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przewodniczący Polskiej Rady Mózgu profesor Grzegorz Opala podkreślił, że co trzeci Europejczyk cierpi na choroby neurodegeneracyjne i psychiczne, między innymi chorobę Parkinsona, Alzheimera, padaczkę, udar, stwardnienie rozsiane, depresję, schizofrenię lub zaburzenia lękowe.

Koszty leczenia i opieki nad tymi pacjentami przewyższają wydatki, jakie łącznie przeznaczane są na schorzenia układu krążenia, nowotwory i cukrzycę.

Profesor Opala wyjaśnił, że wiele chorób mózgu rozwija się w wieku podeszłym, więc osób potrzebujących pomocy będzie przybywać, bo społeczeństwo się starzeje. Mamy do czynienia z taką tykającą bombą dla wszystkich budżetów państwowych - dodał.

Prezes Fundacji Neuropozytywni Izabela Czarnecka, która od lat choruje na stwardnienie rozsiane podkreśliła, że źle leczone choroby mózgu - to coraz większe wydatki na opiekę. Dodała, że pacjenci mają problem z dostępem do rehabilitacji i nowoczesnych leków, które powstrzymują rozwój choroby.

W ciągu zaledwie 5 lat koszty leczenia chorób mózgu zwiększyły się w Europie dwukrotnie z 400 do 800 miliardów euro. Polska zajmuje siódme miejsce w Unii Europejskiej pod względem wydatków ponoszonych na te schorzenia.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna psychologia
Czytaj także

Ćwiczenia fizyczne chronią przed stresem i depresją

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 20:00
Ruch sprzyja oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych substancji. W ten sposób może uchronić przed depresją, informują badacze na łamach "Cell".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schizofrenia - choroba młodych, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 19:01
- Społeczeństwo lubi odrzucać, znajduje do tego mnóstwo powodów i chorzy na schizofrenię do tych odrzuconych się zaliczają. Nie wiadomo wtedy, co jest gorsze: sama choroba czy mur, który dzieli rodziny i społeczeństwo - mówił w Jedynce
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie dajcie się depresji. Nasze serca nie lubią być smutne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:03
Częściej na depresję, zwłaszcza nawracającą, cierpią kobiety. Ta choroba jednak nie wybiera, nikt nie jest wyłączony z ryzyka. Może dotknąć wszystkich.
rozwiń zwiń