Nauka

Meksyk inwestuje, by chronić delfiny

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 17:00
Śledzenie za pomocą satelity, drony, trzy bazy morskie i łodzie patrolowe. Meksykański rząd podejmie specjalne kroki w celu ochrony morświna kalifornijskiego, jednego z najmniejszych delfinów, który jest zagrożony wyginięciem.
Audio
Morświny naturalnie wyglądają tak, jakby cały czas się uśmiechały
Morświny naturalnie wyglądają tak, jakby cały czas się uśmiechałyFoto: mat. pras./WWF Polska

Program ochrony morświnów będzie kosztował 37 milionów dolarów i potrwa okołó dwóch lat. Zakłada finansową rekompensatę dla rybaków, by przestali używać sieci skrzelowej, w którą przypadkowo zaplątują się te rzadkie ssaki. W przyszłości mają być używane nowe sieci, które nie stanowiłyby zagrożenia dla tych zwierząt.

Zatoka Kalifornijska to jedyne miejsce na świecie, gdzie można spotkać ten rzadki gatunek walenia z rodziny morświnowatych. Żyje on w płytkich wodach przybrzeżnych w północnej części zatoki, przez co często dostaje się do sieci rybackich. W ciągu dekady do 2008 roku liczba osobników tego gatunku spadła o ponad połowę i wynosiła około dwustu pięćdziesięciu. Obecnie, jak się szacuje, jest tylko około stu osobników. Zdaniem ekologów to ostatni moment, by je ratować.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia
Czytaj także

Kot się chowa, by zwalczyć stres

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 00:45
Długo nie było wiadomo, dlaczego koty lubią pudła. Okazało się, że dzięki pudłom, do których może dać nura, kot zwalcza lęki związane z przeniesieniem się w nowe miejsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rentgen pomógł stworzyć najpotężniejszy laser świata

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 23:40
Naukowcy z kalifornijskiego Palo Alto stworzyli właśnie laser, który jest o miliard razy silniejszy od laserów poprzedniej generacji. Wykonali nim zdjęcia żywej bakterii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuzi badają nieznane rejony Gujany

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 18:00
Pięćdziesięciu naukowców wyruszyło na zbadanie dziewiczego rejonu francuskiej Gujany. Ekspedycję zorganizowało Francuskie Muzeum Przyrodnicze i pozarządowa organizacja Pro-Natura International z siedzibą w Paryżu, która ma ponad czterdzieści filii na całym świecie.
rozwiń zwiń