Nauka

Rosyjscy studenci zbudują kosmodrom

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 18:00
Rosyjscy studenci będą pomagać w budowie kosmodromu „Wastocznyj”. Jak informuje rozgłośnia Echo Moskwy, opóźnienia w realizacji tego projektu przekraczają już 4 miesiące.
Audio
  • Rosyjscy studenci będą budować kosmodrom - Informacyjna Agencja Radiowa / Maciej Jastrzębski / Moskwa
Rakieta Sojuz przygotowywana do startu z kosmodromu Bajkonur
Rakieta Sojuz przygotowywana do startu z kosmodromu BajkonurFoto: NASA/Bill Ingalls

„Wastocznyj” powstaje w obwodzie Amurskim, w pobliżu miast Swobodnyj i Uglegorsk. Dzięki niemu Rosja uniezależni się od dawnego rosyjskiego kosmodromu Bajkonur, który znajduje się na terytorium Kazachstanu.

Z „Wastocznego” startować mają zarówno statki transportowe, jak i załogowe. W tym roku planowany jest pierwszy start rakiety bezzałogowej. Niedawno rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin zapowiedział, że jeśli kosmodrom nie zostanie oddany do użytku na czas, to „polecą głowy”.

Dziś gazeta „Kommiersant” doniosła, że firmy wykonawcze nie są w stanie rozliczyć się z ponad 16 miliardów rubli, czyli z równowartości około 70 milionów złotych.

Według radia Echo Moskwy, aby nadrobić stracony czas Ministerstwo Budownictwa zamierza zaangażować do pracy studentów. Według niepotwierdzonych informacji, z tego powodu część uczelni zmieni terminy letniej sesji.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronautyka Rosja
Czytaj także

Rosyjska rakieta Angara w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 15:00
Rosyjscy eksperci mówią o kolejnym udanym starcie kosmicznej rakiety Angara. Tym razem poleciała ona dalej niż podczas poprzedniego lotu, bo aż na orbitę okołoziemską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spędzą rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 10:00
To będzie historyczna misja w podboju kosmosu. Załoga, która startuje dziś z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie spędzi na orbicie rok - ich pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie dwa razy dłuższy niż zwykle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KE chce się ubezpieczyć na wypadek kosmicznych porażek

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 20:00
Komisja Europejska chce się ubezpieczyć na wypadek nowych kosmicznych porażek. To pokłosie ubiegłorocznego, nieudanego wystrzelenia dwóch satelitów programu nawigacji satelitarnej Galileo.
rozwiń zwiń