Nauka

Enzym, który zmieni grupę krwi w typ uniwersalny

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 18:00
Preparat znacznie ułatwi transfuzje krwi. Zmieni dostępną w typ, który można podać każdemu.
Enzym, który zmieni grupę krwi w typ uniwersalny

Naukowcy zmodyfikowali enzym, który pojawia się w grupach A i B. Dzięki temu krew typu A, B i AB można zmienić z typ 0, który można podać każdemu biorcy - czytamy na łamach "Journal of the American Chemical Society".

O tym, że posiadamy grupę krwi A i B, decydują cukry-antygeny, które znajdują się na powierzchni czerwonych krwinek. Brak tych antygenów oznacza krew 0, a zatem typ uniwersalny, który można podać każdemu potrzebującemu transfuzji.

Prace nad środkiem, który pomógłby zmieniać dowolną krew w typ 0 trwają od alta 1980-tych. Wówczas przy pomocy enzymu z ziaren zielonej kawy nauczono się usuwać antygeny z grupy krwi B, dzięki czemu mogła ona potem być przetaczana ludziom z innymi grupami krwi. Enzym był jednak bardzo mało wydajny.

Teraz badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej rozwiązali ten problem. Stworzyli enzym, który czyści powierzchnię krwinek z wszystkich antygenów.

Wyhodowali go, manipulując genetycznie proteinami. - Jest bardzo wydajny. Wycina cukry z grupach krwi A i B - mówi David Kwan, główny autor badań. Niestety - większość z nich, ale jeszcze nie wszystkie. Naukowcy muszą zatem dopracować swoją metodę.

(ew/IFLscience)

Czytaj także

Mikroby na naszym ciele - zagrożenie czy wybawienie?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 14:51
Mikrobiolodzy ustalili związek ilości i różnorodności mikrobów, które zamieszkują nasze ciało, z naszym zdrowiem. O tym m.in. w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komórki serca potrafią się zregenerować po zawale

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 15:15
Naukowcom udało się skłonić komórki serc myszy do niemal całkowitej regeneracji. Dotyczyło to także serc dojrzałych osobników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edycja DNA leczy z chorób. Na razie myszy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 23:01
Naukowcy potrafią „edytować” mitochondrialne DNA tak, aby wycinać jego części prowadzące do nieuleczalnych chorób. Metoda na razie działa u gryzoni.
rozwiń zwiń