Nauka

Powstał katalog najmniejszych organizmów oceanicznych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 00:01
Ukryte życie w ziemskich oceanach - częściowo rozszyfrowane. Międzynarodowi naukowcy opublikowali w prestiżowym tygodniku „Science” bogaty katalog najmniejszych morskich organizmów.
Audio
  • Rozszyfrowane życie w ziemskich oceanach - IAR / R.Motriuk
Ciepłe wody oceanów tętnią życiem
Ciepłe wody oceanów tętnią życiemFoto: Glow Images/East News

Dane zbierano podczas trzyletniej ekspedycji szkunera „Tara”.

Do tej pory wykryto 35 tysięcy gatunków bakterii, pięć tysięcy nowych wirusów i 150 tysięcy drobnych organizmów, tak zwanych protistów. Są wśród nich malutkie meduzy, zielone, żółte i pomarańczowe jednokomórkowce czy różowe koralowce. Odkrywcy podkreślają, że nowy katalog to nie tylko ciekawostka.

- Te małe organizmy są kluczowe: zapewniają połowę tlenu wytwarzanego na Ziemi w procesie fotosyntezy. I są podstawą łańcucha pokarmowego, od której zależy całe życie w oceanach - mówi tygodnikowi „Science” członek ekipy badawczej, dr Chris Bowler. I dodaje, że to nie koniec, bo na razie przebadano dopiero niecałe dwa procent z pobranych 35 tysięcy próbek wody.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Pszczoły lepiej wykrywają narkotyki niż psy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 23:00
Obce gatunki zwierząt, które pojawiają się w nowym środowisku, mogą spowodować wielkie zniszczenia. Gość radiowej Jedynki bada, jak temu zapobiegać. Stara się również przystosować pszczoły do wykrywania... narkotyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martwe wieloryby na plaży w Chile

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 10:00
Dwadzieścia wielorybów z nieznanych na razie przyczyn wpłynęło na plażę w Chile. Gdy je znaleziono, zwierzęta już były martwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy znaleźli pierwszą stałocieplną rybę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 18:00
Ryba, która potrafi utrzymywać stałą ciepłotę ciała, żyje bardzo głęboko. Potrafi jednak rozgrzać się dzięki potężnym mięśniom piersiowym. Izolację zapewnia jej tłuszcz.
rozwiń zwiń