Nauka

Najmniejszy delfin zagrożony wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 22:22
Najmniejszy i najrzadziej spotykany gatunek delfina może zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu 15 lat - alarmują ekolodzy. O krytycznej sytuacji tak zwanych delfinów Maui mówią niemieccy eksperci z organizacji Nabu.
Audio
Najmniejszy delfin zagrożony wyginięciem
Foto: Polskie Radio

Delfiny Maui to podgatunek tzw. delfinów Hektora. Występują wyłącznie w niewielkim rejonie u wybrzeży Nowej Zelandii. Nawołują się w charakterystyczny sposób. Naukowcy mówią, że zostało już tylko 47 tych ssaków, z czego jedynie dziesięć to dorosłe samice. Zdaniem badaczy zwierzęta te giną w sieciach rybackich; szkodzi im także wydobycie ropy i gazu.

Niemiecki raport przedstawiany w ramach konferencji Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa w San Diego nawołuje do zakazu komercyjnych połowów w rejonie siedlisk delfinów Maui.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia zwierzęta
Czytaj także

Tak się czujemy… jak jemy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
Polacy realizują wielki projekt z dziedziny techniki żywienia. Niemal 39 mln euro z Unii Europejskiej trafiło do polskich naukowców, aby zbadali jakość biożywności i to, jak ją ulepszać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy znaleźli pierwszą stałocieplną rybę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 18:00
Ryba, która potrafi utrzymywać stałą ciepłotę ciała, żyje bardzo głęboko. Potrafi jednak rozgrzać się dzięki potężnym mięśniom piersiowym. Izolację zapewnia jej tłuszcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstał katalog najmniejszych organizmów oceanicznych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 00:01
Ukryte życie w ziemskich oceanach - częściowo rozszyfrowane. Międzynarodowi naukowcy opublikowali w prestiżowym tygodniku „Science” bogaty katalog najmniejszych morskich organizmów.
rozwiń zwiń