Nauka

Dziura ozonowa coraz mniejsza

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 22:25
Walka z dziurą ozonową przyniosła świetne efekty - twierdzą naukowcy. Dużego problemu w atmosferze nad biegunami uniknięto dzięki zakazowi stosowania niektórych chemikaliów.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/jaymantri.com

Dziura ozonowa nad Antarktydą dziś nie jest tematem z pierwszych stron gazet, ale w latach 80. mówiono o niej bez przerwy.

Ozon blokuje bowiem promieniowanie ultrafioletowe, które w nadmiarze jest szkodliwe, wywołuje na przykład raka skóry. Warstwę ozonu niszczyły freony - gazy stosowane kiedyś w lodówkach i dezodorantach.

W 1987 roku na mocy tzw. protokołu montrealskiego zakazano stosowania freonów. Bez tego, piszą naukowcy na portalu tygodnika „Nature” dziura ozonowa nad biegunem południowym byłaby dziś o 40 procent większa. Ozon zanikałby też na Arktyką, prawdopodobnie zagrażając mieszkańcom północnej Europy.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: ekologia NAUKA
Czytaj także

Do lasu z aplikacją

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 12:12
W lasach kryje się historia. Poznać ją możemy m.in. dzięki nowej aplikacji na urządzenia mobilne "Drzewa z klimatem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susze, powodzie, upały. Grozi nam nagła zmiana klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 03:51
- Obecnie wchodzimy w okres nagłej zmiany klimatu, a to oznacza wykładniczy wzrost temperatur z dekady na dekadę. Chodzi o zmiany, które narastają coraz szybciej - mówi biolog dr Guy McPherson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Globalne ocieplenie - istnieje czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 16:30
Na temat ocieplenia klimatu powstało wiele teorii spiskowych. Niektórzy twierdzą, że zjawisko to wcale nie szkodzi naszej planecie, inni przekonują, że w ogóle nie istnieje.
rozwiń zwiń