Nauka

Nowy gatunek praczłowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 13:00
Archeolodzy odkryli w Afryce nowy gatunek praczłowieka. Szczątki znalezione w Etiopii mają ponad trzy miliony lat, piszą odkrywcy w prestiżowym tygodniku „Nature”.
Audio
Glow ImagesEast News
Glow Images/East NewsFoto: Glow Images/East News

To kolejny taki gatunek odkryty w ostatnim czasie, co wskazuje, jak bogata jest ewolucyjna przeszłość człowieka współczesnego. Znalezione kości szczęki i żuchwy oraz zęby mają trzy miliony trzysta tysięcy; może nawet trzy i pół miliona lat.

- Nadaliśmy mu nazwę Australopithecus deyiremeda, to w miejscowym języku afar oznacza ‘bliski krewny australopiteka’ - wyjaśnia tygodnikowi „Nature” szef ekipy badawczej, dr Yohannes Haile-Selassie z Muzeum Historii Naturalnej w amerykańskim Cleveland.

Odkrycie oznacza, że nasza znana przodkini, Lucy z grupy australopiteków, nie była sama. W tym samym czasie kontynent afrykański zamieszkiwało bowiem kilka różnych gatunków praczłowieka.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia antropologia
Czytaj także

Przeszłość zapisana w kościach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 11:30
Jakie informacje można pozyskać z kości? Jakie typy szczątków ludzkich mają w ogóle szansę przetrwać do naszych czasów? O tym wszystkim w "Naukowym zawrocie głowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjnie stare narzędzia - sprzed 3 mln lat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 20:00
Mają ponad trzy miliony lat i świadczą o wczesnym rozwoju umysłowym i sprawności naszych przodków. Prastare narzędzia odkryte w Kenii opisuje prestiżowy tygodnik „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co można znaleźć w DNA Słowian sprzed tysiąca lat?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 11:57
- To kontrowersyjna kwestia, ale jednocześnie bardzo ciekawy dodatek do obecnej wiedzy na temat naszego narodu - powiedziała w radiowej Jedynce dr Martyna Molak-Tomsia.
rozwiń zwiń