Nauka

Długotrwała depresja niszczy mózg

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 22:22
Do takich wniosków doszli australijscy naukowcy, którzy przebadali ponad dziewięć tysięcy ludzi.
Audio
  • Długotrwała depresja niszczy mózg - IAR / Rafał Motriuk
Glow ImagesEast News
Glow Images/East NewsFoto: Trójka

Większość z nich była zdrowa, prawie dwa tysiące cierpiały jednak na ciężką depresję. Wielu z nich miało depresję nawracającą. Okazało się, że chorzy mieli wyraźnie mniejszy hipokamp - część mózgu odpowiadającą za zapamiętywanie i emocje. Dlatego ważne jest leczenie i to do pełnego wyzdrowienia, podkreślał w australijskim radiu ABC autor badań profesor Ian Hickie z Uniwersytetu w Sydney. - Bez takiego leczenia jest duże prawdopodobieństwo, że choroba będzie miała szkodliwy wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Zdaniem ekspertów depresja jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Lekarz przypominają, że choroba ta, nieleczona, może prowadzić do prób samobójczych.

Obecnie na depresję cierpi około 350 milionów ludzi na świecie. Wyniki australijskich badań publikuje pismo „Psychiatria Molekularna” („Molecular Psychiatry”).

(IAR)

Czytaj także

Nie dajcie się depresji. Nasze serca nie lubią być smutne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:03
Częściej na depresję, zwłaszcza nawracającą, cierpią kobiety. Ta choroba jednak nie wybiera, nikt nie jest wyłączony z ryzyka. Może dotknąć wszystkich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja: problem z emocjami i z pamięcią

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 11:15
- Często jej nie rozpoznajemy, bo osoby z depresją potrafią funkcjonować dosyć poprawnie - mówiła Aleksandra Kołodziej, badaczka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłe wspomnienia zwalczą depresję

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 23:00
Pozytywne myślenie i przypominanie sobie miłych chwil może pokonać nadmierny stres. Tę starą hipotezę potwierdzają amerykańsko-japońskie badania opublikowane w prestiżowym tygodniku "Nature".
rozwiń zwiń