Nauka

Dwa rejony Francji na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 12:00
Na liście zabytków należących do dorobku ludzkości, sporządzanej przez UNESCO, znalazły się dwa nowe miejsca we Francji. To Szampania i Burgundia.
Audio
  • Szampania i Burgundia na liście UNESCO - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Brzeziński
Burgundia - stara winnica
Burgundia - stara winnicaFoto: Pixabay.com

W tym drugim przypadku uzasadnienie werdyktu jest... nieco zaskakujące. Chodzi bowierm nie tyle o przednie wina, co o klimat tego regionu. To on, obok składu geologicznego ziemi sprawia, że w tutejszych winnicach, obrastających zielonym kożuszkiem strome pagórki, dojrzewają owoce o wyjątkowym smaku.

Ale poza ponad tysiącem dwustu winnicami na liście UNESCO znalazły się także pełne czaru, liczące wiele wieków "chateau", pałac książąt burgundzkich czy słynne, pamiętające czasy po wojnie stuletniej hospicjum w Beaune, gdzie co roku w listopadzie odbywają się aukcje drogich win. Zebrane w ten sposób fundusze przeznaczane są na cele charytatywne.

Do skarbca dorobku ludzkiego należą także winnice, zabytkowe domy i wielokilometrowe piwnice Szampanii. Tam już dzisiaj świętuje się ten zaszczyt, jakim jest miejsce na liście UNESCO. W Burgundii takie uroczystości odbędą się w czwartek.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA UNESCO
Czytaj także

Kolejne polskie zabytki na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 01:00
Trafiły tam drewniane cerkwie zlokalizowane w polskim i ukraińskim regionie Karpat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pamięć Polski", najcenniejsze polskie dokumenty na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 00:30
Trafiło na nią jedenaście bezcennych zabytków, w tym Konstytucja 3 Maja i rękopis "Pana Tadeusza". Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu "Pamięć Świata" odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chilijskie mumie mogą trafić na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 11:11
Mumie Chinchorro z północy Chile mają szansę znaleźć się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. To najstarsze mumie świata, są starsze nawet od tych z Egiptu.
rozwiń zwiń