Nauka

Polska misja JADE najlepszym eksperymentem świata

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 20:00
Polską misję JADE ogłoszono najlepszym eksperymentem naukowym w międzynarodowym konkursie Global Space Balloon Challenge.
sxc.hu
sxc.hu

W ramach JADE polscy naukowcy sprawdzali m.in., jak organizmy żywe radzą sobie w stratosferze poddane działaniu ozonu i trudnych warunków.

Konkurs Global Space Balloon Challenge jest organizowany corocznie przez Stanford Space Initiative, organizację utworzoną przez studentów Uniwersytetu Stanforda. W konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek i wykształcenie. 

Polska międzyuczelniana misja JADE wystartowała 25 kwietnia 2015 roku z lotniska aeroklubu we Włocławku. Swoją nazwę zawdzięcza imionom członków zespołu - Jędrzej Agata Daniel Experiment.

Próbę wykorzystania organizmów ziemskich do biomonitoringu ozonu w stratosferze przeprowadziła dr Agata Kołodziejczyk z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. W kapsule biometeorologicznej umieściła trzy gatunki mszaków: Ortotrichum, Physcomitrella i Atrichum. - Chcieliśmy sprawdzić, który z nich, będzie wrażliwy na działanie ozonu w stratosferze, ale pozostanie odporny na niską temperaturę, ciśnienie czy wysokie promieniowanie UV. Okazało się, że mszak Atrichum świetnie przetrwał w tych warunkach - wyjaśnia badaczka. - Ma szansę stać się pierwszym stratosferycznym biomarkerem ozonu - dodaje.

Kolejny nagodzony w misji JADE eksperyment przygotowali reprezentujący Politechnikę Wrocławską: Jędrzej Górski, Daniel Karczmit i Jędrzej Kowalewski. Testowali oni czujniki, których zadaniem było zbieranie informacji na temat temperatury, ciśnienia i poziomu promieniowania UV. Czujniki będą bardzo przydatne jesienią, podczas ich kolejnego projektu FREDE. Wówczas na balonie wysłanym przez Europejską Agencję Kosmiczną młodzi naukowcy umieszczą aparaturę, która sprawdzi, jak szybko w kosmosie z freonu uwalnia się chlor, który niszczy warstwę ozonową.

Z kolei Daniel Kaczmara z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, w ramach misji JADE, testował konstrukcję platformy do prowadzenia zdalnych eksperymentów w stratosferze. Sprawdzał m.in. funkcjonalność oprogramowania stacji naziemnej i zasięg łączności.

Kapsułę wyniesiono na wysokość blisko 30 km. Lot trwał dwie godziny. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: eksperyment NAUKA
Czytaj także

Stymulacja mózgu prądem: lek na depresję, poprawia intelekt, wybudza ze śpiączki

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 12:20
Według "Scientific American" internetowa ankieta przeprowadzona w 2014 r. wykazała, że aż 87 proc. badanych osób jest gotowych poddać się pobudzeniu mózgu przy użyciu metody tDCS (transcranial direct-current stimulation), czyli przezczaszkowej stymulacji prądem stałym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie będą w stanie czytać w myślach?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 13:30
Badacze, analizując pracę mózgu, bez problemu odczytują emocje. Amerykanie i Niemcy zrobili kolejny krok - ich eksperyment przybliża ludzkość do umiejętności czytania w myślach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperyment z balonami

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 16:30
W dzisiejszym odcinku wykonamy eksperyment związany z balonami.
rozwiń zwiń