Nauka

Przyjaźnie za młodu wskazówką, jak przeżyjesz wiek średni i starość

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 22:22
Satysfakcjonujące i bliskie relacje z innymi posiadane około trzydziestki sprawią, że będziemy szczęśliwsi także po 50. roku życia.
Przyjaźnie za młodu wskazówką, jak przeżyjesz wiek średni i starość

Kolejne wieloletnie badania psychologiczne. Tym razem naukowcy z Uniwersytetu Rochester (USA) zbadali dwie rzeczy: ilość kontaktów posiadanych przez badanych w wieku około 20 lat oraz jakość przyjaźni, które posiadali oni w wieku około 30 lat. Okazało się, że wpływają one na poziom dobrostanu psychologicznego w późniejszym wieku – czytamy w magazynie „Psychology and Aging”.

W badaniu wzięło udział 222 studentów. W latach 1970-tych naukowcy z Rochester University poprosili ich o to, by szczegółowo zapisywali codzienne interakcje z innymi ludźmi. Gdy badani przekroczyli 50. rok życia badacze zbadali ich ponownie. Przeprowadzili z nimi wywiady na temat poczucia dobrostanu emocjonalnego. Do ostatniego momentu badania dotrwało 133 uczestników.

Okazało się, że osoby, które w wieku lat 20 były aktywne towarzysko, czuły się lepiej po skończeniu 50 lat. - W tym wieku spotykamy ludzi pochodzących z różnych środowisk, stykamy się z różnymi opiniami i poznajemy różne systemy wartości. Dzięki temu uczymy się, w jaki sposób pogodzić ze sobą te różnice – komentuje koordynatorka badania Cheryl Carmichael, pod której kierunkiem przeprowadzono najnowsze analizy.

Na wyższy poziom emocjonalnego dobrostanu w wieku 50 lat wpływała też jakość (ale nie ilość) kontaktów towarzyskich w wieku lat 30. Zwrócono także uwagę, że ilość znajmości w wieku dwudziestki nie przekładała się na ich jakość w okolicach trzydziestki.

Teraz badacze chcą sprawdzić, czy aktywność społeczna we wczesnej dorosłości wywiera wpływ na długość życia, ryzyko śmierci itp. 

(ew/PAP/Rochester.edu)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia
Czytaj także

Przeciążone umysły pilotów mogą się "zawieszać"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 00:30
Umysły pilotów są tak obciążone, że w sytuacji kryzysowej mogą się blokować. Wskazują na to najnowsze badania przeprowadzone we Francji, o których pisze londyńska gazeta "The Sunday Times”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak upał wpływa na psychikę? Warto to wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 14:14
We Włoszech 2/3 mieszkańców jest ostatnio w złym humorze, co oznacza irytację, ale i agresję. A wszystko przez bardzo wysokie temperatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koleżeński przedszkolak zrobi karierę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 19:00
Wysokie kompetencje społeczne przedszkolaków zwiększają ich szansę na ukończenie dobrej szkoły i zdobycie lepszej pracy w przyszłości.
rozwiń zwiń