Nauka

Czy w tym tygodniu padnie rekord temperatury w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 11:11
To będzie najbardziej upalny tydzień tego lata. Temperatura w Polsce będzie rosła z każdym dniem. Kulminacja ma być w sobotę, kiedy słupki rtęci mogą pokazać nawet 40 stopni.
Audio
  • Polska gorąca jak Afryka - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska
Mamy tropiki i żar leje się z nieba. Kto może szuka ochłody nad wodą albo przy miejskich fontannach
Mamy tropiki i żar leje się z nieba. Kto może szuka ochłody nad wodą albo przy miejskich fontannachFoto: PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Klimatolog prof. Krzysztof Błażejczyk z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że upały to nie jest coś nadzwyczajnego w naszym klimacie.

Gość Polskiego Radia 24 dodaje, że nietypowe jest jednak to, że wydłuża się okres kiedy takie fale się pojawiają. - Jesteśmy w takim miejscu Europy, gdzie dosyć często dociera do nas powietrze znad półwyspu arabskiego albo znad północnej Afryki i ono przynosi bardzo intensywne upały - tłumaczy prof. Błażejczyk. Klimatolog przyznaje, że zdarza się to częściej niż kiedyś. - Jeszcze istotniejsze jest to, że upały się wydłużają - potrafią trwać do dwóch tygodni i zaczynają się rozciągać w czasie; kiedyś był to praktycznie tylko lipiec, sierpień. W tej chwili potrafią się pojawiać już od końca maja i trwać do września - zwraca uwagę klimatolog.  

Niewykluczone, że w najbliższym tygodniu padnie w Polsce rekord wszech czasów. Żeby tak się stało, musiałoby być cieplej niż 40,2 st. C, bo to dotychczas najwyższa temperatura zanotowana w Polsce w 1921 roku.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA pogoda
Czytaj także

2014 był najgorętszym rokiem w historii badań klimatu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 19:50
Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary - wynika z opublikowanych w piątek odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susze, powodzie, upały. Grozi nam nagła zmiana klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 03:51
- Obecnie wchodzimy w okres nagłej zmiany klimatu, a to oznacza wykładniczy wzrost temperatur z dekady na dekadę. Chodzi o zmiany, które narastają coraz szybciej - mówi biolog dr Guy McPherson.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak upał wpływa na psychikę? Warto to wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 14:14
We Włoszech 2/3 mieszkańców jest ostatnio w złym humorze, co oznacza irytację, ale i agresję. A wszystko przez bardzo wysokie temperatury.
rozwiń zwiń