Nauka

Bociany już odlatują. Przez upały

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 00:01
Część polskich bocianów już wyruszyła do Afryki. "O wcześniejszych odlotach zadecydowała pogoda".
Bociany już odlatują. Przez upały
Foto: Tambako The Jaguar/Flickr/CC BY-ND 2.0

- Upały sprzyjają lotom szybowcowym tych ptaków; tracą wtedy mniej energii i pokonują większe odległości – wyjaśnia ornitolog dr Marian Stój. Do celu dotrą najpóźniej w listopadzie, a w lutym wyruszą z powrotem do Polski.

- Kilka dni temu w Beskidzie Niskim obserwowałem liczące 150 osobników stado lecące w kierunku południowo-wschodnim, czyli do miejsca zimowania. Dotarły też do mnie sygnały o innych grupach lecących do Afryki. Natomiast bociana, który posiadał nadajnik telemetryczny zlokalizowano już nawet nad Turcją –mówi dr Stój.


Bociany dziennie przelatują do dwustu kilometrów; zawsze lecą nad lądem i tylko w dzień.

Gniazdujące w naszym kraju bociany pokonują morze nad cieśniną Bosfor. Potem lecą przez Bliski Wschód i Izrael, dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę w południowej części Afryki. Do celu docierają najpóźniej w listopadzie. Natomiast bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki docierają nad Gibraltarem. Podczas zimowania w Afryce żyją w stadach.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia bociany
Czytaj także

Nasze życie widać jak na dłoni w jednej kropli krwi

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 04:52
Krew spełnia w naszym ciele szereg funkcji, dlatego bywa nazywana darem życia. - Podstawowym jej zadaniem jest przenoszenie tlenu i zabieranie dwutlenku węgla - mówi prof. Ryszard Pogłód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pirenejskie korzenie wszystkich kwiatów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 23:00
Paleontolodzy stwierdzili, że współczesne kwiaty wywodzą się od rosnącej przed 130 milionami lat w Pirenejach Montsechia vidalii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubrówka środkiem przeciw komarom

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 23:55
Rosnąca także w Polsce trawa - turówka wonna - jest tradycyjnie stosowana przez amerykańskich Indian do odstraszania komarów. Naukowcy wiedzą już dlaczego.
rozwiń zwiń