Nauka

Naukowcy zbudowali wał, który symuluje powódź

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 18:00
Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej zaprezentowali w środę eksperymentalny wał przeciwpowodziowy zbudowany w Czernichowie koło Krakowa. Obiekt posłuży do symulowania warunków powodziowych oraz zbierania danych związanych z bezpieczeństwem wałów.
Jest to pierwsze w Europie tak nowocześnie skonstruowane stanowisko badawcze, które umożliwi symulowanie warunków powodziowych oraz zbieranie różnego rodzaju danych związanych z bezpieczeństwem wałów
Jest to pierwsze w Europie tak nowocześnie skonstruowane stanowisko badawcze, które umożliwi symulowanie warunków powodziowych oraz zbieranie różnego rodzaju danych związanych z bezpieczeństwem wałówFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Eksperymentalny wał jest pierwszym w Europie tak nowocześnie skonstruowanym stanowiskiem badawczym. - Unikatowe laboratorium badawcze w skrócie nazwać można "inteligentnym wałem przeciwpowodziowym". Docelowo będzie on wyposażony w zestaw ponad 1,2 tysiąca specjalistycznych czujników - mówi kierownik projektu, prof. Krzysztof Zieliński z Katedry Informatyki AGH.

Obiekt powstał na terenach zalewowych Wisły w pobliżu szkoły rolniczej w Czernichowie. Według wyjaśnień naukowców eksperymentalny wał powstał przede wszystkim w celu opracowania kompleksowego systemu wspierającego działalność organów państwa i samorządów w zakresie ochrony przeciwpowodziowej ludności. Będą w nim zbierane dane dotyczące procesów zachodzących w wale, optymalizacji ich przesyłu, interpretacji i analizy z wykorzystaniem numerycznych symulacji.

W wale, przypominającym kształtem stadion sportowy, będzie można przeprowadzać symulację warunków panujących podczas powodzi. Monitoring wewnątrz wału obejmie m.in. pomiar ciśnienia porowego, temperatury oraz ciśnienia gruntu. Łączna kubatura obiektu wynosi ponad 28 tysięcy metrów sześciennych, jego wysokość to ponad 4 metry, a długość 200 metrów.

- Wszystko po to, by dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej budować, chronić i monitorować wały przeciwpowodziowe - podkreślili przedstawiciele projektu.

Wał został zbudowany w ramach zadania badawczego „Projekt Informatyczny Systemu Monitoringu Obwałowań Przeciwpowodziowych (ISMOP)”, którego liderem jest Akademia Górniczo-Hutnicza. W skład konsorcjum naukowo-przemysłowego realizującego projekt wchodzą m.in. dwa wydziały AGH (Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji) oraz partnerzy przemysłowi. Projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie
Czytaj także

Politechnika Warszawska ma nowe, supernowoczesne laboratoria

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 09:00
28 nowoczesnych dobrze wyposażonych laboratoriów dydaktycznych działać będzie w rozbudowanym Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarto najnowocześniejsze w kraju laboratoria typu cleanroom

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 15:18
Najnowocześniejsze w kraju laboratorium typu cleanroom otwarto we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Ma służyć do badań w sterylnych warunkach materiałów wrażliwych na zanieczyszczenia i wpływ warunków zewnętrznych. Kosztowało 35 mln zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nareszcie będzie przycisk "Nie lubię"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 22:22
Na Facebooku może niedługo pojawić się wirtualny przycisk „Nie lubię”. To niezbędna alternatywa dla znanego przycisku „Lubię to” - tłumaczył podczas spotkania z internautami założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg.
rozwiń zwiń