Nauka

Antybiotyki z syntetyków mogą być skuteczniejsze

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 22:22
Naukowcy mają kolejny pomysł na walkę groźnymi dla człowieka bakteriami. Według tygodnika „Nature” syntetyczne cząsteczki mogą doprowadzić do powstania nowej grupy antybiotyków.
Audio
Syntetyczna żywność może być odpowiedzią na problem głodu i zmniejszających się zasobów jedzenia
Syntetyczna żywność może być odpowiedzią na problem głodu i zmniejszających się zasobów jedzeniaFoto: Glow Images/East News

Coraz większa oporność bakterii na antybiotyki jest coraz większym problemem. Naukowcy mówią, że jak tak dalej pójdzie, to skutecznie leczone dziś choroby - gruźlica czy rzeżączka - mogą znów masowo zabijać. A nowe antybiotyki powstają bardzo wolno.

Teraz John Howe z koncernu farmaceutycznego Merck mówi tygodnikowi „Nature”, że jest "światełko w tunelu". - Sięgnęliśmy do naszego zbioru syntetycznych, antybakteryjnych cząsteczek i znaleźliśmy 57 tysięcy takich molekuł, ale nie wiedzieliśmy, jak one działają - powiedział.

Okazuje się, że niektóre cząsteczki - tak zwane ryboprzełączniki - blokują rozwój bakterii - pałeczek okrężnicy. Zanim na tej bazie powstaną jednak nowe antybiotyki, potrzebne są dalsze badania, na przykład nad wchłanianiem tych cząsteczek, czy toksycznością dla człowieka - podkreślają autorzy badań.

(IAR)