Nauka

Polskie uczelnie wciąż za słabo chronione przed plagiatami

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 13:00
Systemy antyplagiatowe na polskich uczelniach są za słabe i niespójne. Tak wynika z publikowanego dziś pilotażowego raportu przygotowanego przez profesora Tadeusza Grabińskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Audio
  • Za słabe systemy antyplagiatowe na polskich uczelniach - IAR / Rafał Motriuk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pexels.com

Elektroniczne systemy daje się łatwo oszukać, sugeruje profesor Grabiński.

W niektórych przypadkach wystarczy do kopiowanego tekstu dodać spacje, czy zmienić niektóre słowa i program nie zauważy plagiatu. Poza tym z identyczną splagiatowaną pracą student na jednej uczelni może się obronić, na innej - już nie, bo zostanie zauważone nielegalne zapożyczenie tekstu.

Zgodnie z przyjętymi przepisami w przyszłym roku wszystkie uczelnie powinny mieć sprawne systemy antyplagiatowe, mówi IAR profesor Grabiński i dodaje: - Nie chodzi tu o to, żeby ścigać oszustów, ale żeby nauka i edukacja były na wyższym poziomie.

Zdaniem profesora Grabińskiego teraz potrzebne są szeroko zakrojone badania antyplagiatowe na dużej liczbie prac.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA edukacja POLSKA
Czytaj także

80 milionów złotych na projekty badawcze humanistów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 13:30
80 mln zł przeznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie projektów badawczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Dotychczas humaniści otrzymali z NPRH już blisko 200 mln zł - poinformował w środę resort nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska - nowy kierunek amerykańskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 11:00
– "Kampusy" zaczęły się od wykładowców. To był nasz wytrych – mówiła Ewa Bogusz-Moore, koordynatorka polsko-amerykańskiego projektu Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń