Nauka

Zanieczyszczenia szkodzą płodności

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 00:02
Panowie narażeni na wdychanie bardziej zanieczyszczonego powietrza mają więcej plemników nieprawidłowo zbudowanych i z zaburzeniami genetycznymi - wynika z polskich badań.
Zanieczyszczenia szkodzą płodności
Foto: Pixabay.com

Naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi nie są pewni, jaki dokładnie mechanizm mógłby za to odpowiadać. - Podejrzewamy, że zanieczyszczenia powietrza powodują wzrost stężenia wolnych rodników w organizmie, czyli indukują tzw. stres oksydacyjny, który może zaburzać czynność jąder oraz uszkadzać dojrzałe plemniki, w tym ich materiał genetyczny – wyjaśnia współautorka badań dr Joanna Jurewicz z Instytutu Medycyny Pracy (IMP) w Łodzi.

W ramach badania, w którym udział brali również specjaliści ze Szpitala „Gameta” w Rzgowie i z Państwowego Instytutu Badawczego Balice koło Krakowa, naukowcy przeanalizowali dane 327 młodych mężczyzn (o średniej wieku 32 lata), którzy trafili do kliniki leczenia niepłodności w celu zdiagnozowania przyczyny problemów z poczęciem potomka. Pobrano od nich próbki spermy, śliny, moczu i krwi.

Z bazy prowadzonej przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) pozyskano dane na temat jakości powietrza oraz stężeń różnych zanieczyszczeń w miejscu zamieszkania mężczyzn. Badacze skupili się na poziomie pyłów zawieszonych (o średnicy 10 mikrometrów – PM10 oraz o średnicy mniejszej), dwutlenku siarki, tlenku węgla i tlenków azotu. 

Okazało się, że panowie, którzy byli narażeni w miejscu zamieszkania na wyższy poziom wszystkich analizowanych zanieczyszczeń, mieli większy odsetek plemników z nieprawidłowymi zmianami w budowie. Z kolei wyższe stężenia pyłów zawieszonych, tlenku węgla i tlenków azotu miało związek z niższym poziomem testosteronu. Nie stwierdzono natomiast związku między poziomem zanieczyszczeń a ruchliwością i liczebnością plemników.

Wyniki badania ukazały się w piśmie „Annals of Human Biology”

W drugiej pracy, której wyniki opublikowało w lipcu 2014 roku pismo „Environmental and Molecular Mutagenesis”, ten sam zespół naukowców wykazał związek między wyższym poziomem w powietrzu pyłów zawieszonych o średnicy 2,5 mikrometra (PM2,5), a częstszym występowaniem plemników z nieprawidłowo powielonym materiałem genetycznym. Chodziło o występowanie dwóch (tzw. disomia), zamiast jednej, kopii chromosomu płciowego Y lub chromosomu 21. U panów niepalących, ale narażonych na większe zanieczyszczenia powietrza stwierdzono aż pięciokrotnie częstsze występowanie disomii chromosomu Y.

Jak przypomniał kierujący zespołem naukowców prof. Wojciech Hanke z Instytutu Medycyny Pracy (IMP) w Łodzi, jeżeli plemnik z nieprawidłową liczbą chromosomów zapłodni komórkę jajową to u dziecka dochodzi do zaburzeń rozwojowych (np. obecność trzech chromosomów 21 prowadzi do wystąpienia zespołu Downa).  

(PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna zdrowie
Czytaj także

Zmiana humoru na wisielczy? To może być oznaka demencji

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 15:00
Zmiana poczucia humoru z nieszkodliwego na absurdalny lub czarny może być oznaką zbliżającej się demencji. Tak twierdzą brytyjscy eksperci, którzy przebadali grupę kilkudziesięciu pacjentów i ich rodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadaktywność a zaburzenie. Fakty i mity na temat ADHD

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 23:29
Dzieci z ADHD nie potrafią wyhamować swoich reakcji ani dostosować się do otoczenia. - Pierwszymi osobami, które dostrzegają to zaburzenie najczęściej są nauczyciele - mówi psycholog dr Beata Chrzanowska-Pietraszuk.
rozwiń zwiń