Nauka

Raport: walka z ociepleniem to miliony bezdomnych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 22:22
Miliony bezdomnych ludzi - to może być skutek zawartego w zeszłym roku w Paryżu globalnego porozumienia klimatycznego. Takie ostrzeżenie zawiera analiza, przedstawiona przez dwie organizacje pozarządowe, zajmujące się m.in. ochroną rdzennej ludności.
Audio
  • Ratowanie klimatu - miliony bezdomnych? -IAR / R.Motriuk
Zachód słońca nad Amazonią
Zachód słońca nad AmazoniąFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain/leondeniscf

Porozumienie paryskie oznacza, że wiele krajów rozwijających się utworzy w lasach rezerwaty przyrody. W ten sposób państwa będą chciały walczyć z nadmierną ilością dwutlenku węgla. Wycinane drzewa oddają do atmosfery dwutlenek węgla, a zatem więcej uratowanych drzew to mniej emisji. Poza tym żywe rośliny pochłaniają CO2.

Ale ustanowienie rezerwatów to możliwe przymusowe wysiedlanie ludzi z nowych terenów objętych ochroną. W Demokratycznej Republice Konga zagrożonych jest milion ludzi, w Liberii ponad trzysta tysięcy. Takie wysiedlenia rdzennej ludności już były w Afryce Subsaharyjskiej, w Azji czy w Ameryce Łacińskiej i czasem dochodziło do konfliktów - piszą autorzy analizy. Raport przygotowały organizacje Inicjatywa Praw i Zasobów oraz TMP Systems.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia
Czytaj także

Okulary prosto z lasu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 08:30
Mody bywają różne. Są też takie, które łączą się z ekologią. Tym razem to coś dla okularników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat w 2016: wyjątkowo silne El Nino

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 20:00
Głód, brak wody i choroby - to, zdaniem organizacji pomocowych, tegoroczne zagrożenie dla dziesiątków milionów ludzi na całym świecie. Przyczyną jest wyjątkowo silne zjawisko klimatyczne - El Nino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2015 najcieplejszy w historii pomiarów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 20:00
Średnie temperatury w 2015 roku były w skali całej Ziemi najwyższe w historii prowadzonych przez człowieka pomiarów - podały w środę amerykańska Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz NASA.
rozwiń zwiń