Nauka

Eksperyment zdradza, jak zbudowano Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 22:22
Turyści, archeolodzy i inżynierowie od dawna zastanawiali się jak zbudowano Stonehenge. Okazuje się, że nie musiało to wiązać się z angażowaniem setek ludzi.
Audio
  • Jak zbudowano Stonehenge? Wyjaśnia eksperyment (IAR, 26.05.2016)
Kamienny krąg Stonehenge
Kamienny krąg StonehengeFoto: Wikipedia/Andrew Dunn

Megalityczny krąg w południowej Anglii wzniesiono trzy i pół tysiąca lat temu z bloków skalnych z odległego kamieniołomu w Walii.  Zawsze zakładano, że potrzebne były do tego zastępy ludzi i potężne zaprzęgi wołów. Tymczasem studenci z Instytutu Archeologii University College w Londynie dokonali eksperymentu, który dowiódł czegoś wręcz przeciwnego.

Postanowili oni sprawdzić teorię, że bloki z kamieniołomu w górach Preseli w południowej Walii można było przeciągnąć 210 kilometrów prostym sposobem - na płozach ciągnionych po brzozowych okrąglakach. Okazało się, że dziesięcioro studentów było w stanie przeciągnąć tonowy blok zrywami, co 5 sekund, na odległość około 3 metrów, co daje imponujące tempo półtora kilometra na godzinę.

Największe, stojące głazy w Stonehenge są z miejscowego piaskowca i ważą do 40 ton, ale naukowców intrygują najbardziej 82 mniejsze bloki z charakterystycznego niebieskiego kamienia z gór Walii, ważące od 2 do 4 ton. Eksperyment dowiódł, że ich transport nie wymagal aż takiego wysiłku, jak się zawsze wydawało.

(IAR/Grzegorz Drymer)

Czytaj także

Szkocka świątynia jest starsza od Stonehenge o 800 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 11:26
Naukowcy badający Stanowisko Ness of Brodgar ustalili, że zespół kamiennych budowli starszych niż Stonehenge mógł być ośrodkiem neolitycznej kultury i prehistoryczną świątynią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Wielkiej Brytanii. Drugie Stonehenge?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 15:11
Grupa archeologów dokonała niezwykłego odkrycia w okolicach Stonehenge w hrabstwie Wiltshire. Przez lata znalezisko ukrywało się w ziemi, aż do czasu kiedy zastosowano georadary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy: Stonehenge zbudowano w Walii, a potem przeniesiono

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 23:00
Tak głosi najnowsza teoria. Słynny krąg kamienny miał powstać w Walii, a dopiero po 500 latach przetransportowany do Wiltshire.
rozwiń zwiń