Nauka

Sensacja archeologiczna: setki rzymskich tabliczek w centrum Londynu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 22:22
W Londynie odkryto najstarsze spisane odręcznie dokumenty, pochodzące z pierwszej dekady po podboju Brytanii przez rzymskiego cesarza Klaudiusza. Są to drewniane tabliczki, pierwotnie pokryte woskiem, na którym pisano ostrym rylcem.
Audio
  • Najstarsza spisana nazwa Londynu, weksel i elementarz - IAR, Grzegorz Drymer/Londyn
Panorama Londynu (zdjęcie ilustracyjne)
Panorama Londynu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay.com

Wśród odczytanych dokumentów jest pierwszy znany zapis nazwy miasta, wcześniejszy o 50 lat od zamieszczonego w "Annałach" Publiusza Korneliusza Tacyta, znakomitego rzymskiego historyka. Na fragmencie tabliczki z 65 roku n.e. widnieje nagłówek listu „Londinio Magontio”, czyli „Z Londynu do Magoncjusza”.

Inna tabliczka to najstarszy znany brytyjski dokument finansowy - weksel gwarantujący zwrot kredytu handlowego, datowany 8 stycznia 57 roku. Na innej tabliczce ktoś ćwiczył alfabet. Być może jest to pierwszy brytyjski zeszyt szkolny.

Tabliczek takich, wyglądających jak kawałki deszczułek, znaleziono ponad 400. Przetrwały w mule wyschniętego obecnie potoku Walbrook, dopływu Tamizy w czasach, kiedy Londyn był rzymską osadą Londinium. Odszyfrowano na razie 87 tabliczek, na których zachowały się ślady rylca. 

Na jednej z odcyfrowanych widnieje data 8 stycznia 57 roku. To najstarszy rękopiśmienny dokument w brytyjskiej historii. Natomiast na najstarszej z tabliczek, znalezionej w warstwie datowanej przez specjalistów z Muzeum Londyńskiej Archeologii (MOLA) na lata 43-53 można przeczytać poradę: "... ponieważ przechwalają się na całym rynku, że im pożyczyłeś pieniądze. Toteż w twoim własnym interesie proszę cię, nie chodź jak obdartus... nie pomożesz w ten sposób swoim interesom".

Wykopaliska mieszczą się w samym sercu City, na budowie nowej europejskiej siedziby agencji informacyjnej Bloomberga, przy uliczce Walbrook. Kryje ona łożysko dawnego potoku o tej samej nazwie, w którego szlamie przetrwały drewniane tabliczki. Już w 1954 roku podczas innej budowy przy tej ulicy odkryto świątynię Mitry, perskiego boga czczonego zwłaszcza przez rzymskich legionistów.

Bloomberg zamierza udostępnić ją publiczności, razem z wykopanymi obecnie tabliczkami. Tabliczki i inne znaleziska archeologiczne po ukończeniu budowy zostaną umieszczone na wystawie w zrekonstruowanym Mitreum Londyńskim.

3-akrowa działka, na której powstanie siedziba Bloomberga, okazała się największym skupiskiem znalezisk archeologicznych w Londynie. 

(ew/PAP/IAR)

Zobacz więcej na temat: archeologia Londyn NAUKA
Czytaj także

Polscy internauci pomogą odczytać tysiące antycznych papirusów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 10:30
Przeglądając w sieci tysiące antycznych zwojów, można trafić na lekarską receptę, ale też odkryć nieznany tekst Platona. Badacze papirusów potrzebują Twojej pomocy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperyment zdradza, jak zbudowano Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 22:22
Turyści, archeolodzy i inżynierowie od dawna zastanawiali się jak zbudowano Stonehenge. Okazuje się, że nie musiało to wiązać się z angażowaniem setek ludzi.
rozwiń zwiń