Nauka

Archeolog: wiele tysięcy lat temu na pustyni Gobi kwitło życie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:31
Ślady bogatego osadnictwa z okresu epoki kamienia odkryli tam wrocławscy archeolodzy.
Krajobraz pustyni Gobi. Ajmak wschodniogobijski, Mongolia
Krajobraz pustyni Gobi. Ajmak wschodniogobijski, MongoliaFoto: Hons084/Wikimedia Commons/CC

Obecnie Gobi jest drugim co do wielkości na świecie obszarem pustynnym. Teren jest całkowicie pozbawiony infrastruktury drogowej i zamieszkany jedynie przez pojedyncze rodziny koczownicze.

Z badania wrocławskich archeologów wynika jednak, że wiele tysięcy lat temu panowały tam warunki bardziej korzystne do życia, niż obecnie.

- Archeolodzy znaleźli tam liczne ślady dawnych obozowisk - poinformował prof. Józef Szykulski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który prowadzi projekt wspólnie z prof. Mirosławem Masojciem.

Odkryto masywne narzędzia kamienne, wykonane przez społeczności paleolitu środkowego (200 tys. - 40 tys. lat temu) oraz mniejsze wyroby kamienne z późniejszych okresów, a także żarna, rozcieracze kamienne oraz fragmenty naczyń ceramicznych z czasów neolitu.

Obozowiska znajdowały się nad brzegami jezior - obecnie wyschniętych. Na podstawie znalezisk naukowcy wnioskują, że tysiące lat temu w badanym miejscu żyło wiele gatunków zwierząt.

Badania archeologów koncentrują się na obszarze rozległej doliny położonej pomiędzy południowym krańcem Ałtaju Gobijskiego Alts Bogdyn Nuruu a jego południowym przedgórzem określanym jako Barrun Sahyany Nuruu.

- Jest to obszar niezbadany, na którym do tej pory działała zaledwie jedna ekspedycja archeologiczna. To olbrzymi obszar o wielkości ok. 50 tys. km kw. - podkreślił prof. Szykulski.

PAP, kk

Czytaj także

Sensacja archeologiczna: setki rzymskich tabliczek w centrum Londynu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 22:22
W Londynie odkryto najstarsze spisane odręcznie dokumenty, pochodzące z pierwszej dekady po podboju Brytanii przez rzymskiego cesarza Klaudiusza. Są to drewniane tabliczki, pierwotnie pokryte woskiem, na którym pisano ostrym rylcem.
rozwiń zwiń