Nauka

Wręczono Polsko-Niemiecką Nagrodę Naukową Copernicus

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 17:05
W tym roku wyróżnienie odebrali profesor Agnieszka Chacińska z Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i profesor Peter Rehling z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Getyndze.
Audio
  • Profesor Agnieszka Chacińska o wyróżnionych badaniach/IAR
  • Dyrektor Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz mówi, że współpraca naukowa Polski z Niemcami rozpoczęła się dawno temu/IAR
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay/Unsplash/dom. publiczna

Profesor Agnieszka Chacińska mówi, że badania dotyczyły procesów zachodzących w mitochondriach, czyli częściach komórki nazywanych jej "elektrowniami". Naukowcy próbowali zrozumieć, jak są zbudowane i jakie mechanizmy w nich pracują, by stworzyć mitochondrium prawidłowo funkcjonujące, które jest w stanie zapewnić energię organizmowi.

Profesor Agnieszka Chacińska tłumaczy, że podczas badań zidentyfikowano procesy, które kierują białkami transportowanymi do mitochondriów.

Dyrektor Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz mówi, że współpraca naukowa Polski z Niemcami rozpoczęła się dawno temu. Jego zdaniem, współpraca międzynarodowa jest niezbędna, żeby osiągnąć naprawdę świetne wyniki.

Maciej Żylicz dodaje, że ustanowienie nagrody jest podziękowaniem dla strony niemieckiej za to, że przez długi czas, bez żadnego wkładu Polski, finansowała stypendia dla jej obywateli. Jak twierdzi dyrektor, nagroda jest także szansą do wyróżnienia najlepszych współpracujących ze sobą uczonych pracujących w tych dwóch krajach.

************

"Copernicus" to wyróżnienie dla badaczy z Polski i Niemiec, którzy dzięki swojej współpracy wykazali się wybitnym dorobkiem badawczym.

Nagroda jest przyznawana co dwa lata od 2006 roku przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej i Deutche
Forschungsgemeinschaft. Każdy z laureatów otrzyma po 100 tysięcy euro.

IAR/iz

Zobacz więcej na temat: NAUKA Niemcy POLSKA