Nauka

Wyjątkowo udane lęgi w Karpatach. Gniazda opuści wiele młodych orłów przednich

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 09:59
Nawet 15-16 młodych orłów przednich za kilka tygodni opuści gniazda w Karpatach. Rok temu było tylko pięć.
Orzeł przedni
Orzeł przedniFoto: Michael Gäbler/Wikimedia Commons/CC

- Do tej pory zaobrączkowałem już 11 piskląt - powiedział dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów. - Tegoroczne lęgi możemy porównać z rekordowym rokiem 2011. Wtedy było 16 młodych - wskazał.

W jego ocenie udane lęgi są efektem sprzyjającej pogody. - W zeszłym roku mieliśmy wyjątkowy urodzaj m.in. żołędzi i szyszek świerka. To sprawiło, że rozmnożyły się gryzonie i inne ssaki, którymi żywią się orły. Łagodna zima i ciepła wiosna także sprzyjały lęgom - wyjaśnił ornitolog.

Gniazda orłów przednich znajdują się w miejscach trudno dostępnych. W koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych. Orły przednie składają dwa lub jedno jajo w trzeciej dekadzie marca, wysiadywania trwa ok. 40 dni. 

W zdecydowanej większości przypadków para odchowuje tylko jedno pisklę. Jeśli wyklują się dwa, to silniejsze z nich eliminuje słabszego osobnika.  Młode orły gniazda powinny opuścić w drugiej połowie lipca. Wtedy zazwyczaj wykonują pierwsze loty.

W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło pięć orłów. Rok wcześniej było ich 10, a w 2011 roku aż 16 ptaków. Natomiast wyjątkowo nieudane lęgi zanotowano w 2010 roku, kiedy orle pary wychowały jedynie trzy pisklęta.

- Wówczas przyczyniła się do tego śnieżna, mroźna i długa zima oraz długotrwałe deszcze na wiosnę - zauważył dr Stój.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich

Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym. Bardzo rzadko występuje w naszym kraju. W Polsce żyje ok. 35 par, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

Poza Karpatami można je spotkać - choć zdecydowanie rzadziej - na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym oraz na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi dwa metry. Pikując w locie ptaki osiągają prędkość do 160 km/godz.

Drapieżnik żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje m.in. na zające, młode sarny, lisy, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy. Czasami może też upolować kota domowego lub kurę. Ne gardzi padliną.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: ekologia zwierzęta
Czytaj także

Zagrożone wyginięciem pingwiny Humboldta można już oglądać w krakowskim zoo

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 19:48
W ogrodzie zoologicznym w Krakowie otwarto nowy obiekt dla tych zwierząt, zbudowany kosztem 3,6 mln zł.
rozwiń zwiń