Nauka

Nie ukryje się żadna komórka. Naukowcy pracują nad przezroczystymi myszami

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 08:42
Wiadomo już, jak sprawić, by spreparowane ciało myszy stało się przejrzyste. W dodatku - dzięki technikom genetycznym - można zmusić wybrane komórki do świecenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Krew, woda, tłuszcze i barwniki zawarte w skórze sprawiają, że ciało nie jest prześwitujące. Okazuje się, że jeśli te elementy zostaną usunięte - tkanki mogą stać się przejrzyste niczym kryształ.

Naukowcy z Monachium pod kierunkiem Aliego Ertürka wspólnie ze studentem z Polski, Pawłem Matrybą opracowali metodę uDISCO (ang. ultimate 3-dimensional imaging of solvent-cleared organs). Dzięki niej można tak spreparować ciało myszy czy szczura, że przepuszcza ono światło. Przezroczyste stają się np. kości, mięśnie, jelita i układ nerwowy.

Badania przezroczystych myszy mogłyby pozostać zwykłą ciekawostką, ale naukowcy mają pomysł, jak tę przejrzystość wykorzystać w praktyce.

Kluczem stają się tu modyfikacje genetyczne. Za ich sprawą w wyznaczonych komórkach gryzonia - np. w komórkach układu nerwowego - produkowane są białka fluorescencyjne. Jeśli potem w laboratorium oświetli się taką tkankę odpowiednim światłem, konkretne komórki zaczynają świecić, co umożliwia ich zlokalizowanie.

Do tej pory takie badania z wykorzystaniem fluorescencji miały dość ograniczone zastosowanie - nieprzezroczyste z natury komórki zasłaniały światło. Tkanki trzeba więc było - w badaniach histologicznych - żmudnie ciąć na cieniutkie plasterki i na nich wykonywać świecące eksperymenty, warstwa po warstwie. Potem trzeba jeszcze było komputerowo odtworzyć trójwymiarowe struktury.

Tymczasem w przezroczystym ciele żadna świecąca komórka się nie ukryje. Tkanek nie trzeba więc ciąć, a potem sklejać, bo jeśli będą świecić, to wszystkie w całości staną się widoczne jak na dłoni.

Podczas obrazowania przejrzystych organizmów przygotowanych metodą uDISCO, wszelkie połączenia pomiędzy komórkami oraz architektura narządów są świetnie widoczne. W dodatku metoda ta nie niszczy ani struktury komórek, ani obecnych w organizmie białek.

Technika ta otwiera drzwi do zupełnie nowych odkryć, np. badania chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy stwardnienie zanikowe boczne oraz obrazowania wpływu leków przeciwnowotworowych na poszczególne narządy.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Bawół z próbówki pomoże ratować gatunki zagrożone wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 13:43
W Republice Południowej Afryki przyszedł na świat pierwszy na świecie bawół wyhodowany metodą in vitro. Samiec Pumelelo urodził się na farmie w prowincji Limpopo.
rozwiń zwiń