Nauka

Pierwsze w kraju centrum zdrowego starzenia powstało w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 11:36
Centrum referencyjne Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia zajmie się m.in. tworzeniem produktów dla osób starszych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Europejskie Partnerstwo na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia (European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing - EIP AHA) to inicjatywa polegająca na współpracy Komisji Europejskiej z krajami, regionami, władzami lokalnymi, pracownikami opieki zdrowotnej i społecznej oraz organizacjami pozarządowymi reprezentującymi osoby starsze. Ich partnerstwo ma na celu poprawę stanu zdrowia i jakości życia osób starszych oraz zwiększenie ich udziału w życiu społecznym.

W konkursie ogłoszonym przez KE na centra referencyjne swój projekt zgłosiło konsorcjum, które tworzą: Uniwersytet Medyczny, władze regionalne, miasto Łódź, szpital kliniczny im. Barlickiego, Instytut Medycyny Pracy, Klaster Żyjmy Zdrowiej oraz firma Ericpol-Ericsson. Projekt "Łódź for Generation" uzyskał dwie gwiazdki (na cztery możliwe) i znalazł się w sieci europejskich centrów referencyjnych.

- Łódź i region ma bardzo dramatyczne wskaźniki demograficzne. Mamy także bardzo dużą różnicę pomiędzy średnią długością życia kobiet i mężczyzn, a zatem mamy w perspektywie wizję Łodzi, jako miasta samotnych, starych kobiet. W związku z tym wymaga to wszechstronnego działania, połączenia sił różnych instytucji - podkreśliła prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Lucyna Woźniak.

Oficjalna gala otwarcia nowej sieci partnerstwa europejskich centrów referencyjnych odbędzie się dopiero w grudniu, ale łódzki ośrodek już rozpoczął bliską współpracę bilateralną z trzema znakomitymi centrami referencyjnymi: portugalską Coimbrą, francuskim Montpellier i włoskim Neapolem.

Jak zapowiedziała prof. Woźniak, w najbliższym czasie w Łodzi testowane będą ich innowacje, które wykorzystują w swoich regionach - dotyczące diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych, ułatwienia jej i uczynienia bardziej przyjaznej dla osób starszych oraz podniesienia samoświadomości pacjentów, którzy opuszczają szpital.

Działalność łódzkiego centrum EIP AHA dotyczyć ma wielu dziedzin - od badań naukowych, poprzez usługi medyczne, farmację, rehabilitację, produkcję kosmetyków, socjologię czy szeroko pojęte dbanie o kondycję psychiczną i fizyczną seniorów. Dzięki współpracy centrów badawczych z firmami mają pojawiać się także produkty dedykowane seniorom, które będą odpowiadać ich potrzebom i które będą przez nich testowane.

Zdaniem porf. Woźniak, jedną z polskich czy łódzkich specjalności, którą zainteresowane są zagraniczne centra są Uniwersytety Trzeciego Wieku. - Są one naszym wielkim potencjałem. Przedstawiciele zagranicznych ośrodków są bardzo zainteresowani taką formą utrzymania aktywności, przede wszystkim umysłowej, ale także społecznej osób w starszym wieku - dodała.

Przyznała jednocześnie, że w wielu obszarach mamy jednak dużo do nadrobienia w porównaniu z zachodnia Europą: przede wszystkim w kwestii opieki medycznej, która ciągle jest nastawiona na leczenie choroby, a nie na patrzenie na człowieka jako na całość, a także łatwość z jaką oddajemy pacjenta do szpitala. Brakuje także - w jej ocenie - większej aktywności samych seniorów i brania przez nich współodpowiedzialności za swój stan zdrowia.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: Łódź medycyna zdrowie
Czytaj także

Akustyczna analiza głosu i artykulacji mowy pomaga wykryć chorobę Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 12:45
- Przebadaliśmy tą metodą kilkuset pacjentów naszego szpitala. Teraz chcemy wykonać badania przesiewowe na większej grupie osób, które ukończyły 65. rok życia - poinformował prof. Tomasz Kręcicki.
rozwiń zwiń