Nauka

Eksperci: ponad 2 mln Polaków wykazuje stan przedcukrzycowy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 17:47
To prawie tyle osób, ile już ma wykrytą cukrzycę - zauważyli eksperci, którzy spotkali się w Warszawie z okazji rozpoczęcia kampanii edukacyjnej "Niebieski pasek".
Około 5 mln Polaków ma cukrzycę lub jest nią zagrożonych
Około 5 mln Polaków ma cukrzycę lub jest nią zagrożonychFoto: Pixabay/TesaPhotography

Kampania "Niebieski pasek" ma zwrócić uwagę na stan przedcukrzycowy, objawiający się podwyższonym poziom glukozy we krwi (100-125 mg/dl na czczo lub 140-199 mg/dl w doustnym teście obciążenia glukozą).

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Według opublikowanego podczas konferencji raportu "Polska w stanie przedcukrzycowym", podwyższony stan glukozy, który nie wskazuje jeszcze na cukrzycę, wykazuje ponad 2 mln naszych rodaków.

Ocenia się, że drugie tyle - dokładnie 2,2 mln osób - ma wykrytą cukrzycę (oprócz tego 500-600 tys. Polaków choruje, ale jeszcze o tym nie wie).

W sumie około 5 mln Polaków ma cukrzycę lub jest nią zagrożonych.

"To nie jest choroba, ale..."

- Stan przedcukrzycowy nie jest chorobą. Nie znaczy to jednak, że można go bagatelizować - powiedział konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek.

U co dziesiątej osoby z tym stanem co roku rozwija się jawna cukrzyca (świadczy o tym glikemia na czczo powyżej 125 mg/dl lub wynik testu obciążenia glukozą co najmniej 200 mg/dl).

Zdaniem prof. Strojka podwyższone stężenie glukozy może sugerować rozwój tzw. zespołu metabolicznego (objawiającego się również nadciśnieniem tętniczym i podwyższonym stężeniem lipidów we krwi), który w okresie 5-10 lat może ujawnić się powikłaniami miażdżycy (udarem mózgu i zawałem serca).

- Stan przedcukrzycowy jest jednym z pierwszych poważnych sygnałów zagrożenia cukrzycą i najlepszym momentem na to, żeby podjąć działania i jej uniknąć - podkreślił prof. Strojek.

Rozwojowi cukrzycy można zapobiec

W przypadku wykrycia stanu przedcukrzycowego - jak wskazali eksperci - są dwie możliwości zapobiegnięcia rozwojowi cukrzycy.

Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej Beata Stepanow zaznaczyła, że najważniejsza jest zmiana stylu życia, polegająca na modyfikacji sposobu odżywiania się oraz zwiększeniu wysiłku fizycznego (do co najmniej 150 minut tygodniowo) - by zmniejszyć masę ciała.

W ten sposób można obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o 53 proc.

Prof. Strojek powiedział, że u osób w stanie przedcukrzycowym można zapobiec cukrzycy również lekami, takimi jak wytwarzana od 60 lat metformina, jeden z najlepiej przebadanych i najbezpieczniejszych leków przeciwcukrzycowych.

Skuteczność takiej farmakoterapii jest jednak mniejsza i szansa uniknięcia tej choroby nie przekracza 33 proc. Poza tym leki są zawsze uzupełnieniem zmiany diety i bardziej aktywnego tryby życia.

***

Nazwa kampanii edukacyjnej "Niebieski pasek" pochodzi od dawnego paska krawieckiego, którym można mierzyć obwód w pasie. U kobiet nie powinien on przekraczać 80 cm, a u mężczyzn - 92 cm.

Zbyt duży obwód w pasie świadczy o otyłości brzusznej, która szczególnie zwiększa ryzyko cukrzycy, nadciśnienie, zespołu metabolicznego oraz chorób sercowo-naczyniowych.

PAP, kk

Czytaj także

Nowość dla cukrzyków. Zamiast nakłuwania palca sensor na ramieniu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 11:58
System Monitorowania Glikemii Flash FreeStyle Libre pozwala osobom chorym na cukrzycę zmierzyć poziom cukru w jedną sekundę, bezboleśnie i bez konieczności nakłuwania palców. Wszystko za sprawą sensora noszonego na tylnej stronie ramienia, który automatycznie mierzy poziom glukozy.
rozwiń zwiń