Nauka

Pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi wymagają skoordynowanej opieki

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 16:49
- Rak piersi może być chorobą przewlekłą, gdyż można go coraz skuteczniej leczyć – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski.
Audio
  • Krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski: pacjentki z rakiem piersi żyją coraz dłużej, potrzebują lepszego dostępu do nowoczesnych terapii, leczenia wspomagającego, opieki psychologicznej i paliatywnej (IAR)
Regularna mammografia jest najskuteczniejszą profilaktyką raka piersi
Regularna mammografia jest najskuteczniejszą profilaktyką raka piersiFoto: Glow Images

Dr Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii przyznała, że nowotwór piersi z przerzutami do innych narządów, np. do płuca, wątroby i mózgu, jest nieuleczalny.

- Jednak wielu pacjentkom można przedłużyć życie, niektóre kobiety mogą z nim żyć nawet 10 lat i więcej. O tym za mało się mówi, na razie udało się nam oswoić wczesną postać raka piersi, jednak stan zaawansowany jest wciąż tematem tabu - podkreśliła.

Prof. Maciej Krzakowski przedstawił dane, z których wynika, że w Polsce stale wydłuża się odsetek kobiet z rakiem piersi uzyskujących 5-letnie przeżycia. Wskaźnik ten u pacjentek, u których chorobę tę wykryto w latach 1995-1999 wynosił 67 proc., a w okresie od 2005 do 2009 roku zwiększył się do 74 proc.

- Nadal jednak wskaźnik 5-letnich przeżyć w naszym kraju jest o prawie 10 pkt proc. niższy niż w Europie Zachodniej i USA - zwrócił uwagę specjalista. Dodał, że choć zwiększa się zachorowalność na raka piersi - wykrywa się go u 18 tys. Polek rocznie - to umieralność od wielu lat nie wzrasta i co roku utrzymuje się na poziomie ok. 6 tys. zgonów.

Prof. Krzakowski uważa, że jest to zasługa częściej wykonywanych przesiewowych badań mammograficznych, lepszej diagnostyki oraz skuteczniejszego leczenia, dzięki wykorzystaniu ogromnego postępu, jaki się dokonał w onkologii, w tym szczególnie w terapii raka piersi.

Według dr Radeckiej, w ostatniej dekadzie XX wieku średni rozmiar wykrywanego guza piersi sięgał u nas 3 cm, a w pierwszym dziesięcioleciu obecnego stulecia był już mniej zaawansowany i nie przekraczał 1,5 cm.

"Taka strategia powstała i czeka na realizację"

Eksperci zaznaczyli, że postęp w diagnostyce i leczeniu sprawił, że coraz więcej kobiet cierpi z powodu zaawansowanego raka piersi. Występuje on głównie u kobiet, u których doszło do nawrotu choroby, często po wielu latach od jego wykrycia i leczenia.

Prezes Fundacji "Żyjmy Zdrowo" Iwona Schymalla powiedziała, że ta grupa kobiet nie jest objęta właściwą opieką w naszej służbie zdrowia. - Wymagają one zarówno pomocy medycznej, jak i psychologicznej oraz wsparcia społecznego, a często również i finansowego. Tymczasem często są one izolowane i pozostają na marginesie życia społecznego - podkreśliła.

Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku prof. Jacek Jassem powiedział, że w polskiej onkologii potrzebne są nowe rozwiązania systemowe, które mogą zmienić tę sytuację.

- Pacjentki, jak i pacjenci z chorobą nowotworową powinni być objęci wszechstronną skoordynowaną opieką medyczną. Może ją zapewnić wprowadzenie w Polsce "Cancer Planu", czyli strategii walki z rakiem. Taka strategia powstała i czeka na realizację. Jesteśmy jednym z czterech krajów w Unii Europejskiej, który jeszcze jej nie wprowadził - wskazał prof. Jassem.

Zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Andrzej Śliwczyński przyznał, że polska onkologia będzie się rozwijać w kierunku skoordynowanej opieki nad pacjentem, od wykrycia choroby przez poszczególne etapy jej zaawansowania. - Powinny być tworzone breast cancer units, czyli ośrodki skoordynowanej opieki na chorymi z rakiem piersi - ocenił. Dodał, że NFZ co roku wydaje na leczenie raka piersi 600 mln zł.

Dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii prof. Tadeusz Pieńkowski przypomniał, że Polska została zobligowana przez Parlament Europejski do tworzenia breast cancer units. Na razie powstały tylko dwa takie ośrodki: w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach oraz w Pomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie.

IAR, PAP, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna rak piersi
Czytaj także

Eksperci: kobiety z zaawansowanym rakiem piersi mogą cieszyć się życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 14:44
Chociaż zaawansowanego raka piersi obecnie nie można wyleczyć, to cierpiące na niego kobiety mogą żyć wiele lat i być co najmniej tak samo aktywne, jak przed diagnozą - przekonują lekarze oraz bohaterki nowej kampanii edukacyjnej "Wykorzystaj czas na życie!".
rozwiń zwiń