Nauka

Pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze naprawili dwie zastawki naraz

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 19:09
Operację naprawy kilkunastoletniej, sztucznej zastawki mitralnej i wstawienia zastawki aortalnej serca przeprowadzili u 75-letniej pacjentki lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Rocznie białostocka klinika kardiochirurgii przeprowadza ok. 600 operacji serca
Rocznie białostocka klinika kardiochirurgii przeprowadza ok. 600 operacji sercaFoto: Glow Images/East News

- Operacja uratowała życie pacjentce. Kobieta, mieszkanka województwa podlaskiego, którą operowano kilka dni temu, czuje się coraz lepiej - poinformowała rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Lekarze "naprawili" podczas jednej operacji dwie zastawki - wyjaśniła rzeczniczka. Specjaliści dokonali reoperacji przecieku, który wystąpił przy zastawce mitralnej i wstawili sztuczną zastawkę aortalną w miejsce zniszczonej chorobą miażdżycową.

- Pierścień zastawki (mitralnej), mówiąc kolokwialnie "odpruł" się od mięśnia sercowego. Z powodu wady obu zastawek życie kobiety było zagrożone, w każdej chwili mogła umrzeć - wskazał kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. Tomasz Hirnle.

Operację przeprowadził wspólnie z kardiologiem z Górnośląskiego Centrum Medycznego dr Grzegorzem Smolką.

Lekarze zoperowali pacjentkę bez rozległego otwierania klatki piersiowej - zrobili jedynie kilkucentymetrowe nacięcie z lewej strony klatki piersiowej.

- Chora była w ciężkim stanie, z powodu duszności nie była w stanie wstać z łóżka. Klasyczna reoperacja przez powtórne otwarcie klatki piersiowej, w krążeniu pozaustrojowym, była zbyt ryzykowna. Jedynym rozwiązaniem w jej przypadku była operacja przezskórna (przezcewnikowa) - wytłumaczyła rzeczniczka szpitala.

Białostocki Uniwersytecki Szpital Kliniczny łącznie w 2016 roku przeprowadzi ponad 30 operacji wstawienia zastawki aortalnej metodą przezskórną.

***

Rocznie białostocka klinika kardiochirurgii przeprowadza ok. 600 operacji serca, z czego jedna trzecia ma charakter tzw. małoinwazyjny.

Szpital szuka pieniędzy na specjalistyczną salę operacyjną, tzw. hybrydową, czyli umożliwiającą łączenie chirurgii z badaniami angiograficznymi (obraz naczyń krwionośnych). Inwestycja ma kosztować 3,9 mln zł, do jej pełnego sfinansowania brakuje ok. 1 mln zł.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna zdrowie
Czytaj także

Polscy naukowcy w europejskim projekcie dotyczącym badań nad grypą w przypadku epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 09:52
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wspólnie z lekarzami rodzinnymi, uczestniczą w europejskim projekcie "PREPARE", który ma m.in. ułatwić badania nad grypą w przypadku pojawienia się epidemii i pomóc w opracowaniu zasad postępowania z tą infekcją.
rozwiń zwiń