Nauka

Neolityczne odkrycia w Świętokrzyskiem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2009 16:52
Archeolodzy trafili na pozostałości budowli mieszkalnej i ceramikę neolitu.

W Kotarszynie w gminie Waśniów, archeolodzy natrafili na pozostałości budowli mieszkalnej i ceramikę z epoki neolitu. Archeolodzy asystowali robotnikom przy pracach ziemnych podczas budowy sieci wodociągowej. Znaleziska mają ponad 4,5 tysiąca lat. Dokładny wiek przedmiotów poznamy wiosną, wtedy mają być przeprowadzone szczegółowe badania.

Jak poinformował Artur Jedynak pracujący w Muzeum i Rezerwacie Archeologiczno-Przyrodniczym „Krzemionki” - oddziale Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, odkryty w Kotarszynie fragment chaty z glinianą polepą oraz skorupy naczyń należą do kultury amfor kulistych. Kultura ta występowała  w dorzeczu Łaby, w Polsce, Mołdawii, na Wołyniu i Podolu w latach 2700 - 2000 p.n.e.

Już wcześniej w gminie Waśniów, w okolicach Stryczowic, Kotarszyna i Witosławic natrafiano na   zakopane przedmioty z różnych epok - od neolitu po średniowiecze. W Stryczowicach  znaleziono i przebadano m.in. duży, neolityczny obiekt ziemny z około tysiącem zabytków krzemiennych i ceramicznych. - Ta ziemiankowa, nieckowata struktura stanowiła prawdopodobnie zagrodę pięć tysięcy lat temu - mówi Artur Jedynak. To właśnie z powodu wcześniejszych odkryć archeolodzy, wyznaczeni przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, objęli nadzorem budowę wodociągu.

- Znaleziska w Kotarszynie i Stryczowicach są tym bardziej interesujące, że pochodzą z tego samego okresu historycznego, co wpisane na listę Pomników Historii kopalnie w pobliskich Krzemionkach Opatowskich – podkreśla Jedynak. Wydobywany w nich przed wiekami krzemień pasiasty służył do wyrobu wielu narzędzi, m.in. siekier.

Na liczne ślady dawnej działalności człowieka na obszarze obecnej gminy Waśniów naprowadziło badaczy przeszłości tzw. Archeologiczne Zdjęcie Polski (AZP).

Archeologiczne Zdjęcie Polski to nazwa projektu, którego założeniem jest poszukiwanie, rejestrowanie i nanoszenie na mapy stanowisk archeologicznych w Polsce. Przedsięwzięcie to realizowane jest na terenie całego kraju od 1978 r.  Celem jest uzyskanie informacji potrzebnych do celów naukowych i konserwatorskich (związanych z ochroną zabytków). Projekt AZP jest koordynowany przez poszczególnych wojewódzkich konserwatorów zabytków, a centralna baza danych przechowywana jest w Krajowym Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie.


Czytaj także

Neolityczna masakra

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2009 12:27
Znalezisko z Herxheim jeży włosy na głowie naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarzysko w Gogolewie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2008 11:15
Zakończyły się badania cmentarzyska z VII wieku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krąg z Biskupina - badania trwają

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2009 12:55
Powstała trójwymiarowa animacja obiektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neolityczna „katedra”

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 13:20
Kolejna sensacja na szkockich Orkadach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby Catalhöyük

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2009 19:33
Polscy archeolodzy odkryli ciekawy grobowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślady w Zachełmiu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 23:25
Jak zaprezentować szerszej publiczności ślady prehistorycznego czworonoga, odkryte w świętokrzyskim kamieniołomie?
rozwiń zwiń