Nauka

Energia z grafenu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2008 11:30
Grafen może być pomocny w rozwoju energooszczędnych technologii.

Nazywany przyszłością elektroniki grafen może być bardzo pomocny w rozwoju energooszczędnych technologii.

 

Grafen to dwuwymiarowa struktura atomów węgla. Odkryto ją niedawno, bo zaledwie cztery lata temu. Do najważniejszych właściwości tej struktury należy znakomite przewodzenie ciepła. Jak podaje serwis physorg.com, naukowcy z Uniwersytetu w Texasie ogłosili właśnie, że grafen można z powodzeniem wykorzystać do budowy superkondensatorów, które magazynować będą energię pochodzącą z elektrowni wiatrowych lub baterii słonecznych. Zdaniem badaczy, grafenowe płachty, które magazynowałyby energię, miałyby dwukrotnie większą wydajność niż obecnie stosowane kondensatory.

Informacje te pojawiają się w kontekście wskazań Departamentu Energii USA, który zaznacza konieczność podjęcia wyzwania, jakim jest wypracowanie technologii korzystania ze źródeł energii odnawialnej. Taki oparty na grafenie superkondensator mógłby stać się głównym źródłem energii, zwłaszcza jeśli wdrożono by technologie wykorzystujące także baterie i ogniowa paliwowe. To jedna z recept na uwolnienie się od zależności od ropy naftowej. Technologia ta mogłaby, zdaniem naukowców z Texasu, przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania elektroniki w transporcie. Tramwaje, autobusy i samochody hybrydowe mogłyby znaleźć szersze zastosowanie. Grafenowe superkondensatory poprawiłyby również „żywotność” telefonów komórkowych.

Na czym polega ta zdolność grafenu do magazynowania większej ilości energii? Okazuje się, że ta struktura węglowa, kiedy utworzy się z niej rodzaj płachty, tworzy przestrzeń bardziej zdolną do magazynowania energii niż inne, trójwymiarowe struktury węglowe. Dzieje się tak dlatego, że znacznie większa liczba jonów (dodatnich bądź ujemnych) z elektrolitu tworzy na powierzchni grafenu rodzaj sieci. Powstaje w ten sposób większa powierzchnia gromadząca energię.

Sprawa wykorzystania tych technologii masowo to jeszcze kwestia przyszłości. Pozostaje jednak pewne, że grafen jest jedną z najważniejszych propozycji w dyskusji o alternatywnych źródłach energii.

 

zk

Czytaj także

GOCE wyruszył

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2009 11:21
Jego misja potrwa dwa lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zegar zasilany przypływem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 11:00
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie nowe Laboratorium Aerodynamiki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 06:44
Laboratorium może pomóc Polsce stać się kluczowym ośrodkiem badań lotniczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasz atom będzie bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 11:15
W Polsce powstaną bezpieczne elektrownie jądrowe III generacji - nie ma powodów do obaw o bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń