Nauka

Naukowcy znaleźli rozwiązanie na wyjątkowo nieprzyjemny zapach potu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 11:46
"Przeszczep" bakterii od osoby, której zapach ciała jest przyjemniejszy może ograniczyć problemy z zapachem potu - informuje "New Scientist".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Bakterie zamieszkujące pachy niektórych osób wytwarzają zapach, któremu nie daje rady żaden dezodorant. Zastąpienie ich bakteriami od osoby, która nie ma takich problemów może pomóc - wynika z badań Chrisa Callewaerta z University of California w San Diego.

Kilka lat temu Callewaert przeprowadził niezwykły eksperyment. Wzięli w nim udział bliźniacy - jeden z braci miał problem z wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem potu. Naukowiec ocenił, że ciała mężczyzn zasiedlają inne bakterie. By to potwierdzić zaproponował zastąpienie bakterii z pachy brzydko pachnącego bliźniaka bakteriami pobranymi od drugiego brata.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jeden z mężczyzn - ten, który pachniał lepiej - został poproszony przez Callewaerta o to, by się nie mył przez cztery dni ("zapachowe" bakterie żyją głęboko w skórze, dlatego potrzeba kilku dni, by wraz z martwym naskórkiem wydostały się na powierzchnię). Drugi zaś szorował codziennie pachy mydłem antybakteryjnym.

Po czterech dniach Callewaert zebrał martwy, pełen bakterii naskórek od jednego bliźniaka i wtarł w pachę jego brata. Problemy z zapachem zniknęły. Stan ten utrzymywał się około rok.

Zabieg powtórzono u 17 innych par - w każdym przypadku bakterie pochodziły od bliskiego krewnego osoby z problemem. Przed i po procedurze zapach ciała oceniany był przez ośmioosobowy zespół ekspertów. Ogółem przeniesienie bakterii pomogło w 16 przypadkach na 18. Długotrwałą poprawę (na co najmniej trzy miesiące) udało się osiągnąć w połowie przypadków.

Obecnie Callewaert i jego koledzy pracują nad uniwersalną mieszaniną bakterii, która pomogłaby wszystkim. W ten sposób chcą ominąć etap pobierania bakterii od niemyjących się po kilka dni krewnych osób z problemem.

***

Osobom, które mają problem z nieprzyjemnym zapachem potu badacze zalecają ograniczenie jedzenia fast foodów i mięsa - tłuszcze to dobra pożywka dla śmierdzących bakterii. Dobrze jest też unikać ubrań z poliestru i golić włosy pod pachami.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie
Czytaj także

Jak odróżnić, czy dziecko ssie pierś z głodu, czy dla przyjemności?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:22
Młodym matkom pomoże krótki film wideo przygotowany i umieszczony w internecie przez krakowskich naukowców.
rozwiń zwiń