Nauka

Eksperci: elektrowstrząsy to bardzo skuteczna forma leczenia depresji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 21:18
- Wbrew powszechnej opinii, nie jest to metoda karania ani opresji - powiedział psychiatra dr hab. Paweł Mierzejewski.
Audio
  • Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga konsultacji lekarza psychiatry - mówi doktor Ewa Bałkowiec-Iskra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: RomanRuzicka/shutterstock.com

Jak przekazała dr Paulina Karwowska, dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce, depresja dotyka ponad 300 mln osób. - To jest 4 proc. populacji - wyjaśniła.

- Naszym celem jest zwrócenie uwagi na to, że depresję powinno się diagnozować, osoby z depresją powinny szukać pomocy i - co najważniejsze - powinny tę pomoc otrzymać - zaznaczyła.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

W leczeniu depresji - obok farmakoterapii i psychoterapii - stosuje się również metody biologiczne, np. elektrowstrząsy, terapię magnetyczną lub terapię światłem.

Wśród nich - według dr. hab. Pawła Mierzejewskiego z Instytutu Psychiatrii i Neurologii - najskuteczniejsze są elektrowstrząsy.

- Jest to metoda bezpieczna, skuteczna i bezbolesna. To pacjenci chcą mieć te elektrowstrząsy podane, a nie - jak to jest często w przeświadczeniu wszystkich - że jest to jakaś metoda karania, opresji - nic z tych rzeczy - wytłumaczył.

Jak wskazała dr Anna Antosik-Wójcińska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, metoda jest "szczególnie skuteczna w przypadku depresji odpornej na leczenie farmakologiczne".

Jak podała, skuteczność zabiegów elektrowstrząsowych sięga nawet 80-90 proc. - Czasem już po pierwszych zabiegach obserwujemy ogromną poprawę stanu psychicznego pacjenta - oznajmiła.

***

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach.

Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność chorych do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności.

W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie medycyna