Nauka

Naukowcy odkryli białko, które pomaga zwiększać skuteczność szczepień

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 13:50
Naukowcy odkryli białko, które - według nich - pomaga zwiększać skuteczność szczepień, a także może chronić przed chorobami, np. rakiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: funnyangel/shutterstoc.com

Zespół mikrobiologów pod kierunkiem dr. Lee Wetzlera oczyszczał białko znajdujące się na powierzchni bakterii Neisseria meningitidis (dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych), a następnie używał go jako dodatek do szczepionek w celu uzyskania lepszej odpowiedzi immunologicznej. Białkiem tym było PorB.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Zazwyczaj szczepionki mogą albo zwiększać produkcję przeciwciał, albo stymulować komórki układu immunologicznego, zwane cytotoksycznymi limfocytami T, w celu bezpośredniego zabicia czynnika niepożądanego. Białko PorB jest unikalne, ponieważ szczepionki z jego dodatkiem mogą robić obie te rzeczy na raz - wskazał dr Wetzler.

W badaniu naukowcy wykorzystali dwa mysie modele eksperymentalne. Pierwszy z nich otrzymał szczepionkę z antygenem oraz dodatkiem PorB, podczas gdy zwierzętom z grupy drugiej podano sam antygen. Okazało się, że u myszy z PorB zwiększyła się odpowiedź na antygen szczepionki, co potwierdziła zwiększona liczba aktywowanych komórek w węzłach chłonnych oraz wzmożona produkcja cytotoksycznych limfocytów T, w porównaniu do organizmów szczepionych wyłącznie antygenem.

- Nasze badanie pogłębia ogólne zrozumienie tego, w jaki sposób adiuwanty (substancje powodujące wzmocnienie poszczepiennej odpowiedzi odpornościowej na podany antygen) szczepionek modulują odpowiedź immunologiczną. Preparat, w którym połączyliśmy antygen z PorB, wywołał sekwencję zdarzeń komórkowych, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla ustanowienia ochrony w przypadku bardzo licznych chorób zakaźnych, a być może także w przypadku innych chorób, takich jak rak - podkreślił Wetzler.

Jak dodał, poznanie mechanizmu działania PorB będzie ważnym krokiem w opracowywaniu adiuwantów szczepionek nowej generacji.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna zdrowie
Czytaj także

Ekspert: temperatura 37,2 st. C to nie jest nawet stan podgorączkowy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 08:46
- Gorączka stymuluje i trenuje układ immunologiczny. Świadomość społeczna w tym zakresie jest zdeformowana przez propagowane środki przeciwgorączkowe - podkreślił prof. Wiesław Kozak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń