Nauka

Soki owocowe niewskazane dla niemowląt. "Nie dają żadnych korzyści"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 12:15
Amerykańska Akademia Pediatrii zmieniła swoje rekomendacje odnośnie podawania soków owocowych małym dzieciom. Ogłosiła, że soki te nie dają żadnych korzyści dzieciom poniżej pierwszego roku życia i nie powinny być stosowane w ich diecie. Wcześniej nie zalecała stosowania soków tylko u dzieci poniżej sześciu miesięcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleph Studio/shutterstock.com/cc

Jako uzasadnienie zmiany swojej rekomendacji Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) wskazała na wysoką zawartość cukrów oraz kalorii w sokach, co może przyczyniać się do rozwoju nadwagi i otyłości u dzieci w przyszłości.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Nieco wcześniej podobna sugestia, aby unikać zbyt wczesnego podawania soków owocowych niemowlętom, znalazła się już w zaleceniach europejskich - wskazała prof. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

W aktualnych wytycznych polskich (Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) z 2014 roku zalecano, aby dzieciom karmionym piersią nie podawać soków owocowych wcześniej niż po siódmym miesiącu życia.

- Najważniejszy w tym wszystkim jest jednak nie ów konkretny miesiąc graniczny, lecz szersza, wspólna idea kryjąca się za wszystkimi tymi zaleceniami - podkreśliła prof. Szajewska.

Lepsze świeże owoce niż soki

Jaka to idea? Specjalistka z WUM wyjaśniła, że w pierwszej kolejności to świeże owoce, a nie soki owocowe, powinny być podawane niemowlętom i małym dzieciom.

Profesor powiedziała, że soki owocowe (lub warzywne) nie są niezbędne w żywieniu niemowląt. Pod względem wartości odżywczej nie są równoważne owocom (lub warzywom).

- Dlatego świeże owoce, w postaci dostosowanej do wieku dziecka, czyli najpierw tarte lub zmiksowane, a później małe kawałki podawane do ręki, powinny być preferowane w żywieniu niemowląt i małych dzieci - wytłumaczyła.

- Ich spożywanie daje znacznie więcej korzyści i przyczynia się do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych - dodała ekspert.

Zauważyła, że owoce zawierają więcej składników odżywczych (m.in. błonnika), dłużej się je spożywa i na dłużej pozostawiają uczucie sytości. Z kolei soki bardzo łatwo i szybko się wypija, często w nadmiernych ilościach, co może mieć negatywne skutki zdrowotne.

- Biorąc pod uwagę wysoką zawartość cukrów, nadmierne spożywanie soków może przyczyniać się do rozwoju nadwagi lub otyłości u dzieci - zaznaczyła prof. Szajewska.

Specjalistka ds. żywienia z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) dr Regina Wierzejska powiedziała, że według aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci do uzupełniania płynów u niemowląt najlepsza jest woda.

***

- Kiedy dzieci są już w takim wieku, że podajemy im soki, nie róbmy tego pomiędzy posiłkami. Nie traktujmy soków jako przekąskę, lecz jako jeden z pokarmów uzupełniających - wskazała prof. Hanna Szajewska.

Nie należy też rozcieńczać soków wodą, ani podawać napojów owocowych. Powinny to być 100% soki z naturalnych owoców, np. jabłkowe, gruszkowe czy bananowe.

W 2015 roku wszedł w życie prawny zakaz dodawania cukrów do wszystkich soków owocowych.

Wiktor Szczepaniak, PAP Zdrowie, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA dieta dzieci
Czytaj także

"Jem, piję i rosnę". Książka o zdrowym odżywianiu się... dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 08:48
- Dzieci będą chciały zdrowo się odżywiać, jeśli dostaną prostą i ciekawą informację na ten temat - uważa Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyczka z Centrum Zdrowia Dziecka, autorka porad o zdrowym odżywianiu się w Polskim Radiu Dzieciom, znana jako dr Witaminka.
rozwiń zwiń