Nauka

Światowy Dzień Krwiodawcy. "To lek, który ratuje życie"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 21:45
W środę obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ok. 1,6 mln przetoczeń krwi i jej składników. Najbardziej oczekiwaną grupą krwi jest 0Rh-, którą ma zaledwie 7 proc. Polaków - można przetoczyć ją każdemu biorcy.
Audio
  • Światowy Dzień Krwiodawcy. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku powyżej 18 lat
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku powyżej 18 latFoto: Glowimages/Eastnews

Krew to jeden z najbardziej pożądanych "leków", jakimi dysponuje medycyna. Pomimo znaczącego postępu w nauce, krwi nie można pozyskać z innego źródła niż drugi człowiek.

Jak informuje Narodowe Centrum Krwi, w Polsce corocznie wykonuje się ok. 1,6 mln przetoczeń składników krwi (transfuzji), ratujących życie i zdrowie ludzkie.

Najbardziej pożądana 0Rh-

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Najczęściej spotykanymi grupami krwi są ARh+ i 0Rh+ - takie grupy ma odpowiednio 32 proc. i 30 proc. Polaków. Rzadziej występuje BRh+ (15 proc.), znacznie rzadziej: 0Rh- (7 proc), ABRh+ (6 proc.), ARh- (6 proc.). Najrzadszymi grupami są BRh- (3 proc.) ABRh- (1 proc.).

Każda grupa krwi jest potrzebna, ale najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0Rh-, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi.

Konieczność przetoczenia krwi może mieć miejsce m.in. w wyniku wypadku, zabiegu operacyjnego, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami - w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Od krwiodawców pobiera się tzw. krew pełną albo określone składniki krwi. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi.

Kto może oddać krew?

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia i przejść badania - do oddania krwi kwalifikuje lekarz.

Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby. Czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, miesiączką, wyrwaniem zęba, a także zrobieniem tatuażu.

Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane m.in. większą liczbą wypadków oraz faktem, że krwiodawcy przebywają w tym okresie na urlopach.

Regionalne centra krwiodawstwa na ogół informują na swoich stronach internetowych, jaki jest stan ich zapasów, z podziałem na poszczególne grupy.

Krew można oddać w regionalnych centrach krwiodawstwa oraz w oddziałach terenowych, które funkcjonują np. w niektórych szpitalach, a także w mobilnych punktach poboru. Listę punktów oraz harmonogram akcji krwiodawstwa można znaleźć np. na stronie Narodowego Centrum Krwi (www.nck.gov.pl).

kk

Zobacz więcej na temat: zdrowie medycyna NAUKA
Czytaj także

Ekspert: o mózg powinniśmy dbać tak samo, jak o inne narządy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 21:09
- O mózg należy dbać przez całe życie. Badania dowodzą, że dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny aż do starości - powiedziała prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu.
rozwiń zwiń