Nauka

Międzynarodowy Dzień Raka Nerki - choroby wciąż mało znanej i późno wykrywanej

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 13:21
- Na całym świecie wiedza na temat raka nerki wciąż jest zbyt niska. Chcemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące raka nerki oraz wykrycia i leczenia tej choroby - powiedział prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator Tadeusz Włodarczyk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ben Schonewille/shutterstock.com/cc

Stowarzyszenie jest organizatorem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Raka Nerki w Polsce, które odbędą się w czwartek, 22 czerwca, pod hasłem "Pytania i Odpowiedzi".

Rak nerki jest siódmym najczęściej występującym nowotworem. W Polsce co roku wykrywa się go u 4,5 tys. osób. Podejrzewa się, że zachorowań będzie coraz więcej - do 2020 roku liczba chorych na ten nowotwór może się zwiększyć o 20 proc.

Największym problemem jest późne rozpoznawanie tego nowotworu, ponieważ długi czas nie wywołuje on niepokojących objawów.

Rozwija się niemal bezobjawowo

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Według dr Joanny Didkowskiej z Krajowego Rejestru Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie rak nerki w Polsce najczęściej wykrywany jest dopiero w trzecim stadium rozwoju. Tymczasem im wcześniej zostanie rozpoznany, tym lepsze są rokowania i skuteczniejsze leczenie.

- Rak nerki początkowo rozwija się niemal bezobjawowo. Z czasem chorzy miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej - wyjaśnił dr n. med. Jakub Żołnierek z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie.

Na raka nerki najbardziej podatne są osoby palące papierosy, mające kontakt z czynnikami chemicznymi, takimi jak azbest czy kadm, długotrwale spożywające leki przeciwbólowe. Ryzyko nowotworów, w tym również raka nerki, zwiększa otyłość, a także nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

Wczesne wykrycie ratuje życie

Specjaliści zalecają, żeby regularnie, najlepiej raz w roku, poddawać się badaniom ultrasonograficznym (USG), pozwalającym wykryć guza nerki we wczesnym etapie, zanim jeszcze pojawia się niepokojące objawy.

USG jamy brzusznej nie jest formalnie uznawane za badanie przesiewowe w wykrywaniu raka nerki, to jednak jest ono bardzo skuteczne.

- W krajach Unii Europejskiej większość przypadków nowotworu nerki wykrywana jest właśnie dzięki badaniu USG jamy brzusznej, zwykle wykonywanemu z zupełnie innego powodu, niż guz nerki - wskazał dr n. med. Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie.

Wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z najlepiej rokujących nowotworów (dobrze rokują nawet kilkucentymetrowe guzy). Według kierownika kliniki onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. Cezarego Szczylika chorzy, u których średnica guza nie przekracza 7 cm, mają 96 proc. szans na pięcioletnie przeżycie.

Pięcioletnie przeżycia - sięgające 82 proc. - są wciąż wysokie u osób, u których nowotwór nie przekracza wielkości 7 cm, ale nadal znajduje się wyłącznie w nerce. Najgorzej rokują guzy nerki wykraczające poza nerkę, które naciekają nadnercze i tkankę okołonerkową.

Gdy choroba jest już rozsiana (w czwartym etapie rozwoju), pięć lat żyje zaledwie 23 proc. chorych.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie medycyna
Czytaj także

Ekspert: o mózg powinniśmy dbać tak samo, jak o inne narządy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 21:09
- O mózg należy dbać przez całe życie. Badania dowodzą, że dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny aż do starości - powiedziała prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu.
rozwiń zwiń