Nauka

Chcesz mieć sprawny umysł? Jedz czekoladę

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 15:01
Flawanole zawarte w kakao i czekoladzie pozytywnie wpływają na funkcjonowanie poznawcze człowieka, powodując natychmiastowe wzmocnienie pamięci roboczej u młodych osób i zapobiegając spadkowi sprawności umysłowej u seniorów - informuje "Frontiers in Nutrition".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: aastock/shutterstock.com/cc

Z analiz naukowców z University of L'Aquila (Włochy) wynika, że konsumpcja flawanoli - substancji o działaniu antyoksydacyjnym występujących w dużych ilościach w ziarnach kakaowca - w ciągu dwóch godzin poprawia funkcjonowanie pamięci roboczej niezbędnej do wykonywania bieżących operacji umysłowych oraz usprawnia proces przetwarzania informacji o charakterze wizualnym.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jeśli chodzi o długotrwałe spożywanie czekolady, najwięcej badań na ten temat przeprowadzono wśród osób w podeszłym wieku. Ich wyniki pozwalają stwierdzić, że regularna konsumpcja flawanoli, trwająca od pięciu dni do trzech miesięcy, sprzyja wzmocnieniu funkcji poznawczych, takich jak uwaga, szybkość przetwarzania informacji, pamięć robocza i płynność słowna.

Najsilniejszy wpływ flawanoli obserwuje się u seniorów, którzy doświadczyli już pierwszych oznak spadku sprawności umysłowej (np. ubytków pamięci, itp.). "Flawanole zawarte w kakao mają pozytywny wpływ na kondycję układu krążenia i mogą zwiększać przepływ krwi w zakręcie zębatym wchodzącym w skład hipokampa - struktury, która jest szczególnie podatna na starzenie się i może stanowić źródło problemów z pamięcią" - dodają.

Jaki z tego płynie wniosek? Nie należy unikać spożywania czekolady i kakao. Zaleca się wręcz, by spożywać te produkty regularnie, ale jednocześnie pamiętać, że są to przekąski kaloryczne i mogące zawierać dodatkowe składniki, np. cukier, które nie są już tak korzystne dla zdrowia. Dlatego najlepiej wybierać czekoladę gorzką.

PAP - Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie czekolada
Czytaj także

Emocje, mózg i symbole. Po co śnimy i po co śpimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 12:56
- Często mówimy, by przespać się z jakimś problemem. To poprawia naszą koncentrację i funkcje poznawcze, jak również pozwala odsunąć emocje na drugi plan, by znaleźć najlepsze rozwiązanie - mówi dr hab. Adam Wichniak z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
rozwiń zwiń