Nauka

Przełom w leczeniu Alzheimera

16.03.2010 10:08
Sztucznie wyprodukowana cząsteczka daje nadzieję na pokonanie choroby Alzheimera. Na świecie choruje na nią 30 mln. ludzi

Europejscy naukowcy zapowiadają przełom w walce z chorobą Alzheimera. Zaskakujące efekty przyniosło syntetycznie wyprodukowane białko testowane w warunkach laboratoryjnych.

Chorobę Alzheimera wywołuje białko, beta-amyloid, które odkłada się w postaci blaszek i prowadzi do zaniku mózgu.

Przełomowa w leczeniu może okazać się nowa cząsteczka o nazwie Affibody, zaprojektowana w Szwecji. Naukowcy stwierdzili, że łączy się ona z beta-amyloidem i nie dopuszcza do jego odkładania się. Potwierdziły to testy z muszkami owocowymi. Poddane terapii owady, choć produkowały beta-amyloid, nie miały objawów choroby Alzheimera.

Autorzy eksperymentu ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych mają nadzieję, że ich substancja da nowe, niespotykane dotąd możliwości leczenia.

Choroba Alzheimera, występująca przede wszystkim u ludzi powyżej 65. roku życia, jest coraz poważniejszym problemem, zwłaszcza w starzejących się społeczeństwach zachodnich. Obecnie na świecie cierpi na nią około 30 milionów ludzi - w Polsce około 200 tysięcy - a do połowy wieku liczba chorych może się potroić.

Współautorami eksperymentu byli naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge. Wyniki badań publikuje pismo Publicznej Biblioteki Nauk "PLOS Biology".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń