Nauka

Czarne dziury w LHC są możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 13:51
Rozwiązanie równań pola Einsteina dowodzi, że powstanie czarnych dziur w CERN jest możliwe!

Naukowcy spierają się, czy czarne dziury mogą powstać w wyniku zderzania cząstek przy wielkich energiach w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN. Prace Matthew Choptuika z University of British Columbia i Fransa Pretoriusa z Princeton University dowodzą, że możemy stworzyć czarne dziury w LHC.

- Rozwiązaliśmy niektóre równania pola Einsteina, które opisują czołowe zderzenia solitonów przy niektórych energiach – mówi serwisowi PhysOrg współautor pracy opublikowanej w Physical Review Letters Matthew Choptuik. – Nasze obliczenia dają wyniki, których większość się spodziewała, jednak wcześniej nikt ich nie przeprowadził – dodaje. Teraz naukowcy będą wiedzieli dokładniej, czego szukać, jeśli będą chcieli udowodnić, że udało się stworzyć czarną dziurę w akceleratorze.

Praca amerykańskich badaczy ma związek z próbami opracowania teorii unifikującej oddziaływanie jądrowe i grawitację. Chodzi o to, by opisać działanie grawitacji na poziomie cząstek. Obecnie znany nam świat opisują, i to bardzo precyzyjnie, dwie teorie: teoria grawitacji i teoria kwantów. Ta pierwsza, czyli klasyczna fizyka, bardzo dobrze wyjaśnia ruchy planet, galaktyk, krótko mówiąc, dobrze znaną każdemu grawitację. Mechanika kwantowa równie dobrze opisuje zachowanie się cząstek elementarnych. Potrafi skutecznie przewidzieć istnienie jeszcze nie zaobserwowanych cząstek. Kiedy jednak próbujemy zastosować klasyczną fizykę do opisu świata cząstek i odwrotnie mechanikę kwantową do opisu „dużego” świata, wychodzą bzdury. Naukowcy wierzą, że obie te teorie powinno się dać zastąpić jedną, opisująca w spójny sposób świat. Ma to być kwantowa grawitacja.

Jedną z najbardziej obiecujących w tym zakresie teorii jest teoria strun. W dużym przybliżeniu mówi ona, że cząstki nie są de facto cząstkami, tylko cieniutkimi strunami zwiniętymi w wielu wymiarach. To, co obserwujemy jako różne cząstki, jest natomiast wynikiem różnych częstotliwości, z jakimi struny drgają. Żeby jednak drgały „sensownie” potrzebna jest co najmniej 10-wymiarowa przestrzeń. Trzy „znane” nam wymiary przestrzenne i czas są według teorii strun „duże” natomiast pozostałe są „zwinięte” do rozmiarów subatomowych.

Gdyby okazało się, że niewidzialne dotąd wymiary rzeczywiście istnieją, mogą one mieć rozmiary rzędu dziesiątych lub setnych części mikrometra. Według Choptuika, gdyby tak było, czyli, gdyby te wymiary były odpowiednio „duże” wówczas z rozwiązania równań pola Einsteina wynika, że zderzając cząstki w LHC możemy wytworzyć czarne dziury.

 

Trudno jednak spodziewać się, że powstałe w LHC czarne dziury wchłoną świat. To będą czarne mikrodziury, które natychmiast wyparują. Praca Choptuika i Pretoriusa pomoże wykryć efekt owego parowania. W przypadku zwykłych kolizji cząstek w detektorach widać liniowe ślady cząstek powstałych po zderzeniu. - Jeśli jednak doszłoby do wyparowania czarnej dziury w LHC, wówczas ślad takiego rozpadu powinien mieć raczej sferyczny kształt – wyjaśnia Choptuik. Od samego wyliczenia teoretycznej możliwości powstania czarnej dziury w LHC, do jej rzeczywistego zaobserwowania jeszcze długa droga. Wydaje się, że będziemy musieli z tym poczekać, aż LHC podwoi energię z jaką zderza cząstki. A to nastąpi dopiero w 2013 roku.

Zabawne jest to, że artykuł w serwisie nauka.polskieradio.pl „Mamy małe czarne dziurki”, choć był prima aprilisowym dowcipem, miał w sobie drobniutkie ziarnko prawdy. Prorok, czy co?

Andrzej Szozda

Źr. Physorg.com, wikiedia.org.

Zobacz więcej na temat: CERN
Czytaj także

LHC - nowa nadzieja fizyki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2008 11:56
Świat fizyków cząstek elementarnych i wysokich energii z niecierpliwością czeka na otwarcie LHC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co po LHC?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:05
Przedstawiamy naukowe możliwości i trwające już prace nad nowymi zderzaczami cząstek. Jeszcze potężniejszymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LHC bije rekordy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 16:32
Osiągnięto już energie przekraczające 1 teraelektronowolt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękna antymateria w eksperymencie LHCb

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 12:40
Zaobserwowano rozpad mezonu pięknego - jest przełom w badaniu antymaterii.
rozwiń zwiń