Nauka

Najstarsze narzędzia na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2010 14:10
Kiedy człowiek po raz pierwszy użył narzędzi? Archeolodzy ciągle się spierają. Najnowsze odkrycia wskazują, że było to 3,4 mln lat temu.

Odkrycia pochodzą z Etiopii. Ten wschodnioafrykański kraj to prawdziwe afrykańskie zagłębie. Na przestrzeni ostatnich dekad odkryto tam wiele dawnych gatunków człowieka. Wyniki najnowszych badań ukazały się na łamach tygodnika "Nature".

Narzędzia. O których mowa, to dwie kości zwierzęce ze śladami nacięć. Odkryto je w Dikika. Pochodzą sprzed 3,2, a może nawet 3,39 mln lat, są zatem o co najmniej 800 tys. lat starsze niż najwcześniejsze znane dotąd świadectwa tego typu.

Narzędzia kamienne, które dotąd uchodziły za najstarsze, pochodzą sprzed 2,6 - 2,5 mln lat. Odkryto je nieopodal Dikika - w Gona w Etiopii. Z kolei najstarsze ślady użytkowania pozostawione na kościach zwierząt datowane są na 2,5 mln lat – oczywiście także pochodzą z Etiopii, z miejscowości Bouri. W obu przypadkach nie znaleziono w pobliżu kości człowiekowatych.

Najnowszego odkrycia dokonał zespół pod kierunkiem Zeresenaya Alemsegeda z California Academy of Sciences w San Francisco. Datowanie narzędzi pozwala na przypuszczalne powiązanie ich już z gatunkiem Australopithecus afarensis, a zatem nie z człowiekiem, ale australopitekiem. Wcześniej zespół Alemsegeda odnalazł kilkaset metrów dalej kości dziewczynki, przedstawicielki właśnie Australopithecus afarensis. To nie jedyny dowód: - Jedyny gatunek człowiekowatych, który jest w tej części Afryki w tym czasie, to Australopithecus afarensis - podkreśla Alemseged.

Jakwyjaśnia Shannon McPherron z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech, narzędzia kamienne służyły australopitekom do szybkiego oddzielania mięsa od kości i do wydobywania z wnętrza kości szpiku.

W pobliżu nie odkryto żadnych śladów wytwarzania narzędzi. Może to oznaczać, że australopiteki przyniosły je ze sobą, wędrując w poszukiwaniu padliny. - Używanie narzędzi zmieniło radykalnie sposób, w jaki nasi najwcześniejsi przodkowie wchodzili w kontakt z przyrodą. Pozwoliło im to na jedzenie nowego typu pożywienia i eksplorowanie nowych terytoriów. Rozwinęło również umiejętność wytwarzania bardziej skomplikowanych narzędzi - opisuje Alemseged.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Afryka Etiopia Niemcy san
Czytaj także

Czaszka to dziadek do orzechów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2009 12:34
Czaszki dawnych ludzi kształtowane były poprzez adaptacje do pożywienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze ślady praludzi

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2009 13:26
W Kenii naukowcy odkryli najstarsze ślady wyprostowanych istot praludzkich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klan Leakeyów

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2008 10:04
Bez dwóch zdań, to właśnie ta rodzina trzęsie światem antropologii. Już prawie od 100 lat i dziesiątków przełomowych odkryć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czterech nie do brydża

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2007 08:12
Niezwykłego odkrycia dokonali archeolodzy w Gruzji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsi plażowicze

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2007 14:57
Archeolodzy odkryli w południowej Afryce najstarszy przypadek zbierania owoców morza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie, jak słonie, karłowacieją

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2008 09:36
Odkrycie hobbitów z indonezyjskiej wyspy Flores zelektryzowało środowisko antropologów, a tymczasem nie byli oni aż tak wyjątkowi, jak się nam zdawało.
rozwiń zwiń