Nauka

Czosnek lekiem na nadciśnienie

22.11.2010 13:00
Czosnek może być użytecznym środkiem pomocniczym w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Niedawno informowaliśmy, że dobrym lekiem na nadciśnienie może byc chili. Teraz do grona pikantnych leków dołącza czosnek.

Jak wynika z badań, o których informuje pismo "Maturitas", poczciwa przyprawa może zrewolucjonizować rynek leków na nadcisnienie. Australijscy lekarze z University of Adelaide przeprowadzili badania na 50 pacjentach, u których ciśnienie tętnicze było podwyższone pomimo stosowania typowych leków.

Jak się okazało, osoby otrzymujące przez 12 tygodni 4 kapsułki czosnkowego wyciągu (AGE - Aged Garlic Extract) dziennie, miały ciśnienie krwi o około 10 mm Hg niższe niż ci, którym podawano placebo.

Od dawna panowała opinia, że czosnek ma korzystny wpływ na serce - między innymi obniża poziom "złego" cholesterolu i redukuje ciśnienie tętnicze u pacjentów z nieleczonym nadciśnieniem. Australijskie badania po raz pierwszy dotyczyły osób z nadciśnieniem utrzymującym się mimo podawania konwencjonalnych leków.

Eksperci zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, a czosnkowy ekstrakt należy przyjmować tylko w porozumieniu z lekarzem, ze względu na jego działanie rozrzedzające krew i możliwość niepożądanych interakcji w połączeniu z innymi lekami.

 (pap/ew)

Zobacz więcej na temat: cholesterol medycyna przyprawy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

By dzieci były zdrowsze

26.10.2010 09:20
Walka z nadciśnieniem będzie skuteczniejsza. Opracowano aktualne polskie normy ciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiem w nadciśnienie

20.11.2010 07:00
Działając na nerki krótkim impulsem fal radiowych, można lepiej kontrolować nadciśnienie tętnicze u chorych - informuje pismo "The Lancet".
rozwiń zwiń