Czosnek lekiem na nadciśnienie

PAP
Marta Kwasnicka 22.11.2010
Czosnek lekiem na nadciśnienie
foto: źr.Wikipedia,Dixi, lic.CC

Czosnek może być użytecznym środkiem pomocniczym w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Niedawno informowaliśmy, że dobrym lekiem na nadciśnienie może byc chili. Teraz do grona pikantnych leków dołącza czosnek.

Jak wynika z badań, o których informuje pismo "Maturitas", poczciwa przyprawa może zrewolucjonizować rynek leków na nadcisnienie. Australijscy lekarze z University of Adelaide przeprowadzili badania na 50 pacjentach, u których ciśnienie tętnicze było podwyższone pomimo stosowania typowych leków.

Jak się okazało, osoby otrzymujące przez 12 tygodni 4 kapsułki czosnkowego wyciągu (AGE - Aged Garlic Extract) dziennie, miały ciśnienie krwi o około 10 mm Hg niższe niż ci, którym podawano placebo.

Od dawna panowała opinia, że czosnek ma korzystny wpływ na serce - między innymi obniża poziom "złego" cholesterolu i redukuje ciśnienie tętnicze u pacjentów z nieleczonym nadciśnieniem. Australijskie badania po raz pierwszy dotyczyły osób z nadciśnieniem utrzymującym się mimo podawania konwencjonalnych leków.

Eksperci zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, a czosnkowy ekstrakt należy przyjmować tylko w porozumieniu z lekarzem, ze względu na jego działanie rozrzedzające krew i możliwość niepożądanych interakcji w połączeniu z innymi lekami.

(pap/ew)

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Zobacz wideo

Sonda Dawn pokazuje Ceres z naprawdę bliska

Sonda Dawn pokazuje Ceres z naprawdę bliska

Mimo że Układ Słoneczny znamy dość dobrze, wciąż nie mieliśmy okazji przyjrzeć się wielu obiektom, które w nim się znajdują. Dziki sondzie Ceres właśnie nadrobiono zaległości w przypadku planety karłowatej Ceres.