Czosnek lekiem na nadciśnienie

PAP
Marta Kwasnicka 22.11.2010
Czosnek lekiem na nadciśnienie
foto: źr.Wikipedia,Dixi, lic.CC

Czosnek może być użytecznym środkiem pomocniczym w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Niedawno informowaliśmy, że dobrym lekiem na nadciśnienie może byc chili. Teraz do grona pikantnych leków dołącza czosnek.

Jak wynika z badań, o których informuje pismo "Maturitas", poczciwa przyprawa może zrewolucjonizować rynek leków na nadcisnienie. Australijscy lekarze z University of Adelaide przeprowadzili badania na 50 pacjentach, u których ciśnienie tętnicze było podwyższone pomimo stosowania typowych leków.

Jak się okazało, osoby otrzymujące przez 12 tygodni 4 kapsułki czosnkowego wyciągu (AGE - Aged Garlic Extract) dziennie, miały ciśnienie krwi o około 10 mm Hg niższe niż ci, którym podawano placebo.

Od dawna panowała opinia, że czosnek ma korzystny wpływ na serce - między innymi obniża poziom "złego" cholesterolu i redukuje ciśnienie tętnicze u pacjentów z nieleczonym nadciśnieniem. Australijskie badania po raz pierwszy dotyczyły osób z nadciśnieniem utrzymującym się mimo podawania konwencjonalnych leków.

Eksperci zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, a czosnkowy ekstrakt należy przyjmować tylko w porozumieniu z lekarzem, ze względu na jego działanie rozrzedzające krew i możliwość niepożądanych interakcji w połączeniu z innymi lekami.

(pap/ew)

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Zobacz wideo

Portal PolskieRadio.pl nagrodzony za serwisy historyczne

Portal PolskieRadio.pl nagrodzony za serwisy historyczne

Portal PolskieRadio.pl otrzymał tytuł Strażnika Pamięci "za propagowanie na wysokim poziomie treści historycznych". - To potwierdzenie sensowności tego, co robimy - podkreślił redaktor naczelny Andrzej Mietkowski. Konkurs zorganizował tygodnik "Do Rzeczy".