Nauka

Geminidy dały pokaz

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 15:03
Tegoroczne Geminidy dopisały! Można było obserwować nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę - informują strony internetowe Interanational Meteor Organization (IMO).

Geminidy to jeden z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba. W maksimum, które występuje w okolicach nocy z 13 na 14 grudnia potrafi on popisywać się aktywnością sięgającą nawet 120 meteorów na godzinę. I własnie tak było w tym roku.

Jak wynika z wykresu aktywności prezentowanego i uaktualnianego na bieżąco na stronach Interanational Meteor Organization (IMO), ten rok nie należał do wyjątkowych i Geminidy tradycyjnie już dopisały. Miłą niespodzianką okazało się przesunięcie momentu maksimum z południa 14 grudnia o kilka godzin wcześniej, dzięki czemu najwyższą aktywność mogli podziwiać także obserwatorzy w Europie.

Liczby godzinne na poziomie 100 meteorów lub większym dało się bowiem obserwować od godziny 2 w nocy z 13 na 14 grudnia do godziny 11. Kto miał pogodę w drugiej połowie nocy, nie przestraszył się mrozu i wyszedł na obserwacje miał na co popatrzeć.

Geminidy wciąż widać na naszym niebie, tyle że obecnie ich aktywność sięga już około 20 meteorów na godzinę i szybko spada. Ostatnie meteory z tego roju będziemy mogli obserwować w nocy z 17 na 18 grudnia.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: astronomia Europa
Czytaj także

Kometa i spadające gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2010 07:00
Najbliższe kilka nocy to najlepsza okazja, by zaobserwować meteory z roju Orionidów oraz kometę 103P/Hartley.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grudniowe spadające gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 13:12
W trakcie najbliższych nocy możemy obserwować pierwsze meteory z roju Geminidów, jednego z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń