Nauka

15. Piknik Naukowy już za cztery tygodnie!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 14:00
15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już 28 maja (sobota) w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu.



Po raz 15. w Warszawie odbędzie się wielki naukowy happening, który poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia będzie popularyzował naukę w Polsce.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Wolność”. Zaproszone przez organizatorów instytucje przygotowały pokazy w dowolny sposób nawiązujące do tego tematu. Efekty ich pracy, często zaskakujące, będzie można zobaczyć już 28 maja. Podczas 15. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik reprezentanci różnych dziedzin wiedzy – matematyki, fizyki, chemii, archeologii, biologii, medycyny, literatury, historii czy geografii – za pomocą ciekawych eksperymentów i pokazów przedstawią, czym może być wolność.

Zobacz filmy z zeszłorocznego Pikniku

W 237 stanowiskach, na 40 000 m kw. zaprezentuje się 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. Oprócz krajowych instytucji w Pikniku udział wezmą także m.in. przedstawiciele Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii we współpracy z British Council i Włoch. Po raz pierwszy udział w Pikniku Naukowym wezmą Norwegia i Izrael.

Wśród ponad tysiąca pokazów każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Będzie można przekonać się, że nauka to nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata – również tego codziennego, pozornie zwykłego.

Gwiazdami 15. Pikniku Naukowego, których pokazy po prostu trzeba zobaczyć, będą w tym roku wyjątkowi naukowcy – popularyzatorzy nauki: charyzmatyczny Brytyjczyk Tom Pringle znany na całym świecie jako dr Bunhead, Bob Friedhoffer - profesor The City University of New York, popularny demonstrator traktujący naukę jak magię i zabawę, Zirkus Meer z Austrii, objaśniający zjawiska fizyczne za pomocą widowiskowej cyrkowej formuły oraz mówiący głosem dziecka japoński humanoidalny robot Honda Asimo, który sprawnie porusza się, a nawet biega z prędkością 6 km/h.

W tym roku w Komitecie Honorowym Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki znaleźli się: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow – rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz – prezydent miasta stołecznego Warszawy, Katarzyna Hall – minister edukacji narodowej, prof. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Barbara Kudrycka – minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Włodzimierz Kurnik – rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Alicja Przyłuska-Fiszer – rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego, ks. prof. Henryk Skorowski – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronat honorowy objęła Komisja Europejska – przedstawicielstwo w Polsce, którą reprezentować będą ze swoimi pokazami: czeska Techmania, włoska Città della Scienza oraz polski EduPark.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i oparte o najnowsze dokonania współczesnych uczonych.

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę 28 maja w godz. 11.00-20.00 w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie (przy ul. Rozbrat).

W dniu imprezy zostanie specjalnie uruchomiona linia autobusowa nr 971,
która co 10 minut będzie dowozić wszystkich chętnych z centrum Warszawy (z Al. Jerozolimskich) na Torwar. Wstęp na imprezę jest wolny.

Relacje z przebiegu imprezy będą nadawane przez IAR na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki oraz Czwórki – Radia z Wizją, a także na portalu internetowym Polskiego Radia.

O Pikniku Naukowym więcej na stronach:

www.pikniknaukowy.pl

www.polskieradio.pl/Nauka

www.kopernik.org.pl

Piknik można również śledzić w serwisie Facebook.com

(Polskie Radio)


 

Czytaj także

Piknik Naukowy - zobacz filmy!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2010 12:00
Dorośli, młodzież i dzieci – ponad sto tysięcy osób wzięło udział w 14. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Przyjechali specjalnie 12 czerwca do Parku Rydza-Śmigłego w Warszawie, aby oglądać pokazy naukowe, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i odkrywać tajemnice świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy Polskiego Radia. Galeria zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2010 20:25
Tysiące osób odwiedziły 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza po raz pierwszy odbyła się w Parku Rydza-Śmigłego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największy piknik w Europie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2010 07:45
Jutro odbędzie się 14-ty już Piknik Naukowy Polskiego Radia, największy na naszym kontynencie. Jego hasło to "Wielki mikroświat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak bawiąc się popularyzować naukę?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 12:00
Kolejny, 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się już w tę sobotę, 12 czerwca w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu przy ul. Rozbrat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik w liczbach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 07:30
20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, 16 metrów wysokości, 454 eksponaty. Wszystko by Centrum Nauki Kopernika zachwyciło 450 tysięcy osób każdego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brak ciekawości jest wbrew naturze

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 13:02
– Naturą człowieka jest poznanie, chcemy odkryć to, czego nie wiedzieliśmy, z czczej ciekawości. Po to jest nauka - powiedział prof. Aleksy Bartnik w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń