Nauka

Kosmiczne ogrodnictwo przynosi efekty

22.06.2011 09:00
Pierwsza kosmiczna szklarnia sprawuje się bardzo dobrze. Takiego zdania są astronauci, którzy hodują orbitalne rośliny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ludzie na pokładzie Stacji to eksperci w dziedzinie aeronautyki, kosmologii czy inżynierii. Teraz, jak się okazuje, także w zakresie orgodnictwa.

- Posadziliśmy rośliny w czternastu miejscach. W dwóch zaobsrewowaliśmy, że sadzonki wykiełkowały i teraz rosną przepięknie - mówi przebywający na Stacji włoski astronauta Paolo Nespoli. 

Naukowcy przygotowali kosmiczną mini-szklarnię bardzo precyzyjnie, trzeba było wziąć pod uwagę brak grawitacji oraz zapewnić specjalne światło, glebę i wilgotność.

Naukowcy chcą, by w przyszłości dużych rozmiarów orbitalne szklarnie zapewniały astronautom cały niezbędny tlen i wodę oraz połowę potrzebnych kalorii (więcej o obecnej kosmicznej diecie astronautów >>>)

Takie uprawy - twierdzą eksperci - mogłyby podtrzymywać życie ludzi nie tylko na Stacji Kosmicznej, ale także na Księżycu. Prototyp dużej kosmicznej szklarni stoi już w Arizonie, z budowali go naukowcy ze stanowego Uniwersytetu. 

(iar)

Zobacz więcej na temat: diety NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń