Kosmiczne ogrodnictwo przynosi efekty

IAR
Marta Kwasnicka 22.06.2011
Źr. NASA.
Źr. NASA.

Pierwsza kosmiczna szklarnia sprawuje się bardzo dobrze. Takiego zdania są astronauci, którzy hodują orbitalne rośliny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ludzie na pokładzie Stacji to eksperci w dziedzinie aeronautyki, kosmologii czy inżynierii. Teraz, jak się okazuje, także w zakresie orgodnictwa.

- Posadziliśmy rośliny w czternastu miejscach. W dwóch zaobsrewowaliśmy, że sadzonki wykiełkowały i teraz rosną przepięknie - mówi przebywający na Stacji włoski astronauta Paolo Nespoli.

Naukowcy przygotowali kosmiczną mini-szklarnię bardzo precyzyjnie, trzeba było wziąć pod uwagę brak grawitacji oraz zapewnić specjalne światło, glebę i wilgotność.

Naukowcy chcą, by w przyszłości dużych rozmiarów orbitalne szklarnie zapewniały astronautom cały niezbędny tlen i wodę oraz połowę potrzebnych kalorii (więcej o obecnej kosmicznej diecie astronautów >>>)

Takie uprawy - twierdzą eksperci - mogłyby podtrzymywać życie ludzi nie tylko na Stacji Kosmicznej, ale także na Księżycu. Prototyp dużej kosmicznej szklarni stoi już w Arizonie, z budowali go naukowcy ze stanowego Uniwersytetu.

(iar)

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Zobacz wideo

Internet pomaga zrealizować marzenia

Internet pomaga zrealizować marzenia

Coraz częściej ludzie chcący zrealizować swoje - wydawać by się mogło: nierealne - pomysły, sięgają po pomoc internautów z całego świata. Co zrobić, żeby nasz pomysł zainteresował innych i z jakiego serwisu najlepiej skorzystać? O tym rozmawiali Kuba Marcinowicz i Marcin Kubicki, redaktor naczelny "T3".

Jak wybrać właściwą nawigację GPS?

Jak wybrać właściwą nawigację GPS?

Wydawać by się mogło, że współcześnie wakacyjna podróż autem to sama przyjemność. Ilość dostępnych na rynku systemów nawigacji samochodowej GPS, może przyprawić o ból głowy. Szkopuł w tym, że często ta ilość nie idzie w parze z jakością.