Nauka

ESO najefektywniejszym naziemnym obserwatorium

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 11:34
Kończące 50 lat Europejskie Obserwatorium Południowe bije rekordy. Astronomowie korzystający z jego urządzeń napisali w ubiegłym roku prawie 800 publikacji naukowych. To znakomity wynik!
Poranek w Paranal, jednym z ośrodków ESO
Poranek w Paranal, jednym z ośrodków ESOFoto: ESO.

Stawia to ESO na pierwszym miejscu wśród obserwatoriów naziemnych pod względem liczby publikacji.

Od kilku lat o tytuł najefektywniejszego naukowo obserwatorium astronomicznego "łeb w łeb" rywalizują Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) oraz Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST). ESO obejmuje zespół teleskopów naziemnych, a HST to teleskop pracujący na orbicie okołoziemskiej. Obaj konkurenci mają prawie identyczną liczbę publikacji.

W roku 2011 naukowcy korzystający z obserwacji kosmosu wykonanych teleskopami należącymi do ESO opublikowali 783 recenzowane artykuły naukowe. Jest to rekordowy wynik w historii ESO, który pozwala mu nadal cieszyć się mianem najefektywniejszego naukowo astronomicznego obserwatorium naziemnego.

Z tej liczby 551 publikacji przypada na flagowy instrument europejskiej astronomii, czyli zespół teleskopów VLT/VLTI. Od początku działania VLT opublikowano już ponad 4000 artykułów naukowych wykorzystujących zebrane przez ten instrument dane.

Jeżeli pominiemy dane z VLT/VLTI, to pozostałe teleskopy ESO generują podobną liczbę publikacji naukowych, co zdobywca drugiej pozycji, czyli W. M. Keck Observatory.

Dane statystyczne zostały zaprezentowane przez ESO na podstawie bazy danych ESO Telescope Bibliography, która łączy opublikowane artykuły z programami obserwacyjnymi, które wygenerowały dane użyte w publikacjach. Jeżeli spojrzy się na dłuższy okres, to od 1996 roku prawie 12 tysięcy autorów z niemal 90 krajów opublikowało ponad 8500 artykułów naukowych opartych o dane z teleskopów ESO.

ESO to międzynarodowa organizacja skupiająca się na badaniach astronomicznych z południowej półkuli Ziemi, posiadająca wielkie obserwatoria astronomiczne na terenie Chile. Należy do niej 14 krajów europejskich oraz Brazylia. Polska nie jest członkiem ESO, ale rozważa przystąpienie do tej organizacji.

(ew/pap)

Czytaj także

Dwie nowe gromady kuliste w naszej Galaktyce

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 10:11
Odkrycia nowych gromad kulistych nie zdarzają się często. Naukowcom korzystającym z należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) teleskopu VISTA udało się znaleźć dwa nowe obiekty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej masywne galaktyki "tyły" za młodu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 06:00
Galaktyki, w których zachodziły niezwykle intensywne procesy gwiazdotwórcze we wczesnym wszechświecie, wyewoluowały do obecnie obserwowanych najbardziej masywnych galaktyk eliptycznych
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Teleskop odkrył życie na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 09:00
To ważne, bo pokazuje, że jesteśmy w stanie ustalić naukowo, czy na jakimś globie istnieje życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasza Galaktyka jest pełna Super-Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 22:00
Najnowsze rezultaty badań astronomów wskazują, że skaliste planety niewiele większe od Ziemi są zjawiskiem zupełnie pospolitym. Mogą ich być miliardy. Należy ich szukać wokół czerwonych karłów.
rozwiń zwiń