Nauka

Dzieci hamują ryzykowne zachowania matek, ale nie ojców

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 00:01
W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni nie rezygnują z podejmowania ryzyka ze względu na obecność dziecka – twierdzą brytyjscy naukowcy.
Rodzina
RodzinaFoto: ronen-frieman/Flickr
Dzieci hamują ryzykowne zachowania u kobiet, ale nie u mężczyzn
W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni nie rezygnują z podejmowania ryzyka ze względu na obecność dziecka – twierdzą brytyjscy naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie „Evolution and Human Behavior”. 
Zespół psychologów z Uniwersytetu Warwick przeprowadził wśród 40 studentek i 40 studentów eksperyment, podczas którego grali oni w grę hazardową sami lub towarzyszyło im zdjęcie osoby, z którą rzekomo mieli podzielić się wygraną. Przedstawiało ono atrakcyjnego mężczyznę, kobietę lub małe dziecko.
Obserwując gotowość do podejmowania ryzyka, naukowcy doszli do wniosku, że w przypadku studentek obecność zdjęcia dziecka wpływała na zwiększenie ostrożności, podczas gdy zdawała się nie mieć większego znaczenia dla studentów, których zachowanie zmieniało się tylko wtedy, gdy mieli przed sobą zdjęcie innego mężczyzny; ryzykowali wówczas częściej.
Potwierdza to, że kobiety ze względu na uwarunkowania ewolucyjne wykazują mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka, by móc lepiej chronić potomstwo, z kolei mężczyźni podejmują ryzyko i rywalizują, by zbudować swój status i zwiększyć szanse na sukces reprodukcyjny – komentują badacze

Zespół psychologów z Uniwersytetu Warwick przeprowadził wśród 40 studentek i 40 studentów eksperyment, podczas którego grali oni w grę hazardową, sami lub towarzyszyło im zdjęcie osoby, z którą rzekomo mieli podzielić się wygraną. Przedstawiało ono atrakcyjnego mężczyznę, kobietę lub małe dziecko.

Obserwując gotowość do podejmowania ryzyka, naukowcy doszli do wniosku, że w przypadku studentek obecność zdjęcia dziecka wpływała na zwiększenie ostrożności, podczas gdy zdawała się nie mieć większego znaczenia dla studentów, których zachowanie zmieniało się tylko wtedy, gdy mieli przed sobą zdjęcie innego mężczyzny - ryzykowali wówczas częściej.

Potwierdza to, że kobiety ze względu na uwarunkowania ewolucyjne wykazują mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka, by móc lepiej chronić potomstwo, z kolei mężczyźni podejmują ryzyko i rywalizują, by zbudować swój status i zwiększyć szanse na sukces reprodukcyjny – komentują badacze.

Wnioski ukazały się w piśmie "Evolution and Human Behavior”.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia
Czytaj także

Obawa prze zmianą

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 00:00
I już po balu. Schowalismy do szafy suknie i fraki, przed nami zwykłe dni. Nowy rok jednak to okazja rozpoczęcia życia od początku. Łatwo narzekać, żę wszyscy dokoła mają lepiej, zanurzać się w poczuciu straconej szansy. Dlaczego obawiamy się zmian?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy jest dobry czas na urodzenie dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 10:45
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojcowska burza hormonów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 18:18
Świeżo upieczeni ojcowie wydzielają hormon miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodziny mamy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 11:42
- Proces rodzenia się mamy, tworzenia się więzi, miłości, to są tygodnie, miesiące, czasem nawet lata kontaktu z dzieckiem, pielęgnacji, przebywania z nim - mówiła Barbara Korczyńska, psycholog, mama 5-miesięcznej Matyldy.
rozwiń zwiń