Nauka

Teleskop Keplera odnalazł rodzinną planetę Skywalkera!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 00:01
Pamiętacię Tatooine z dwoma słońcami na niebie? Układ, w którym planety krążą wokół gwiazdy podwójnej, naprawdę istnieje.
Teleskop Keplera odnalazł prawdziwą Tatooine
Pamiętają Państwo rodzinną planetę Skywalkerów z dwoma słońcami na niebie? Ukłąd planetarny, w którym planety krążą wokół gwiazdy podwójnej, naprawdę istnieje.
To zaskakujące, ponieważ środowisko wokół gwiazdy podwójnej jest dosyć chaotyczne. Zaburzenia grwaitacyjne są tam naprawdę potężne. Jak jednak czytamy w najnowszym "Science", naukowcy mają dowody na to, że planety powstają również tam.
Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Keplera znalazł swie małę planety krążące wokół pary gwiazd o niskiej masie. System nazwano Kepler-47. Znajduje się 5000 lat świetlnych od nas w konstelacji Łabędzia. Gwiazdy krążą wokół wspólnego ośrodka masy, wykonując pełne okrążenie w 7,5 dnia. Jedna z nich jest podobna do Słońca, ale druga - trzy razy mniejsza i aż 175 razy jaśniejsza.
Wokół gwiazd krążą planety: wewnętrzna (Kepler-47b) o rozmiarach trzykrotnie przewyższających Ziemię i zewnętrzna, podobna do naszego Urana (Kepler-47c). 47b potrzebuje 49 dni, aby obiec gwiazdy, a 47c - 303 dni. Co więcej, ta ostatnia planeta znajduje się w strefie, gdzie może utrzymać się woda w stanie płynnym, a zatem i rozwinąć się życie. Jest ona gazowym gigantem (podobnie jak Uran), ale jej odkrycie w takiej odległości od gwiazd wskazuje, że gazowe giganty również mogą istnieć w strefie nadającej się do zamieszkania (w Układzie Słonecznym gazowe giganty znajdują się poza tą strefą).
To pierwszy układ planetarny wokół gwiazdy podwójnej. Uważąno dotąd, że grawitacyjne zamieszanie albo wyrzuca ewentualne planety z ich orbit, albo doprowadza do kolizji, które je niszczą. Tymczasem Kepler-47 jest zadziwiająco "normalny". Ma typową architekturę planetarną. - Pokazuje, że takie układy mogą formować się wokół gwiazd podwójnych - mówi Joshua Carter z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, współautor publikacji w "Science".
Prof William Welsh z San Diego State University dodaje: - Najbardziej ekscytujące jest to, że możliwe jest istnienie życia w układzie krążym wokół gwiazdy podwójnej. Kepler-47c prawdopodobnie nie nadawałby się do życia, ale gdyby miał duże ksieżyce, byłyby one niezmiernie interesujące.

To zaskakujące, ponieważ środowisko wokół gwiazdy podwójnej jest dosyć chaotyczne. Zaburzenia grawitacyjne są tam naprawdę potężne. Ale, jak czytamy w najnowszym "Science", naukowcy mają dowody, że planety powstają również w takich warunkach.

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Keplera znalazł dwie małe planety krążące wokół pary gwiazd o niskiej masie. System nazwano Kepler-47. Znajduje się on 5 tysięcy lat świetlnych od nas w konstelacji Łabędzia. Tamtejsze gwiazdy krążą wokół wspólnego ośrodka masy, wykonując pełne okrążenie w 7,5 dnia. Jedna z nich jest podobna do Słońca, druga natomiast - trzy razy mniejsza i aż 175 razy słabsza.

Wokół gwiazd krążą planety: wewnętrzna (Kepler-47b), o rozmiarach trzykrotnie przewyższających Ziemię oraz zewnętrzna, podobna do naszego Urana (Kepler-47c). 47b potrzebuje 49 dni, aby obiec gwiazdy, a 47c - 303 dni. Co więcej, ta ostatnia planeta znajduje się w strefie, gdzie może utrzymać się woda w stanie płynnym, a zatem i rozwinąć się życie. Jest ona gazowym gigantem, podobnie jak Uran. Jej odkrycie wskazuje, że tego typu planety mogą istnieć w strefie nadającej się do zamieszkania (w Układzie Słonecznym gazowe giganty znajdują się poza nią).

To pierwszy znany układ planetarny wokół gwiazdy podwójnej. Dotąd uważano, że grawitacyjne zamieszanie w takich rejonach albo wyrzuca ewentualne planety z ich orbit, albo doprowadza do kolizji, które je niszczą. Tymczasem Kepler-47 jest zadziwiająco "normalny". Ma typową architekturę planetarną. - A więc takie układy mogą formować się wokół gwiazd podwójnych - mówi Joshua Carter z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, współautor publikacji w "Science".

Prof William Welsh z San Diego State University dodaje: - Najbardziej ekscytuje możliwość istnienia życia w układzie krążącym wokół gwiazdy podwójnej. Kepler-47c prawdopodobnie nie nadaje się do zamieszkania, ale, gdyby miał duże księżyce, byłyby one niezmiernie interesujące.

(ew/BBC)

Czytaj także

Tak podobnej jeszcze nie było. Astronomowie dostrzegli bliźniaczkę Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 23:59
Dwie nowo odkryte planety krążą w jednym układzie. Co więcej – krążą wokół gwiazdy podobnej do Słońca. W przeszłości mogły panować tam ziemskie warunki – mówią astronomowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne ustalenia: miliardy planet w naszej galaktyce

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 18:13
Statystyka nie kłamie. Badacze twierdzą, że w naszej galaktyce wiele gwiazd ma co najmniej jedną planetę, i że tych planet są miliardy. Istnieją szanse, że na niektórych mogło się rozwinąć życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Układ planetarny z początków istnienia Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 12:05
Zespół astronomów z niemieckich i amerykańskich uniwersytetów odkrył system planetarny prawie tak stary jak Wszechświat. Układ o nazwie HIP 11952 powstał prawdopodobnie 12,8 miliardów lat temu – informuje niemiecki Max-Planck-Institut fur Astronomie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA: Teleskop Keplera będzie działał dłużej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 12:15
- Istnieje stały napływ nowych odkryć - donosi ocena NASA. Nie warto kończyć misji, która przynosi takie owoce. Kepler będzie badał do 2016 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ranking: najlepsza do zamieszkania jest planeta Gliese 581g

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 08:22
Mamy nowy cel ludzkiej kolonizacji. To nie Mars, ale Gliese 581g. Egzoplaneta została właśnie uznana za najbardziej nadającą się do zamieszkania spośród wszystkich, jakie znamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazda pożera planetę ku uciesze zespołu prof. Wolszczana

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 12:55
To pierwszy bezpośredni dowód na to, że gwiazdy czasami pochłaniają swoje planety. Ten los może czekać również wewnętrzne planety Układu Słonecznego, w tym Ziemię.
rozwiń zwiń