Nauka

Kobieta może mieć w mózgu męskie DNA

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 23:00
Matki są związane z synami nie tylko emocjonalnie. Okazuje się, że materiał genetyczny synów może migrować z organizmu dziecka do mózgu matki i tam pozostać aż do jej śmierci.
Kobieta po ciąży może mieć w mózgu męskie DNA
Matki są związane z synami nie tylko emocjonalnie. Okazuje się, że materiał genetyczny synów może migrować od organizmu dziecka do mózgu matki i tam pozostać.
Badacze z Fred Hutchinson Cancer Research Center poddali analizie wyniki autopsji 59 mózgów kobiet w wieku 32 do 101 lat. 63 proc. z nich zawierało męski materiał DNA (najstarszy mózg z takimi genami pochodził od pani w wieku 94 lat).
Zjawisko tego typu to rodzaj mikrochimeryzmu. Mikrochimeryzm to obecność niewielkiej liczby komórek, genetycznie różnych od komórek gospodarza. Najczęstszą postacią jest właśnie mikrochimeryzm płodowo-matczyny (inaczej chimeryzm płodowy), w którym komórki płodu przechodzą do organizmu matki.  
Naukowcy przypuszczają, że męskie geny mogły znaleźć się w mózgach kobiet w trakcie ciąży z potomkiem płci męskiej.
59 mózgów to zbyt mała próba, aby stwierdzić, czy taki przepływ genów ma jakieś skutki zdrowotne. 33 kobiety cierpiały na Alzheimera, a 26 było wolne od jakichkolwiek schorzeń neurodegeneratywnych. 
Wcześniejsze badania Hutchinson Center wykazały jednak, że mikrochimeryzm tego typu może zmniejszać ryzyko zapadnięcia na choroby autoimmunologiczne, a w przypadku niektórych nowotoworów, np. raka piersi, wzmagają ochronę matki. Z kolei przy raku kręgosłupa ich działanie nie jest dobroczynne i zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

Badacze z Fred Hutchinson Cancer Research Center poddali analizie wyniki autopsji 59 mózgów kobiet w wieku od 32 do 101 lat. 63 % z nich zawierało męski materiał DNA. Najstarszy mózg z takimi genami pochodził od pani w wieku 94 lat.

Zjawisko to rodzaj mikrochimeryzmu, czyli obecności niewielkiej liczby komórek genetycznie różnych od komórek gospodarza. Najczęstszą postacią jest właśnie mikrochimeryzm płodowo-matczyny (inaczej: chimeryzm płodowy).

Naukowcy przypuszczają, że męskie geny mogły znaleźć się w mózgach kobiet podczas ciąży z potomkiem płci męskiej. 59 mózgów to zbyt mała próba, aby stwierdzić, czy taki przepływ genów ma jakieś skutki zdrowotne. 33 kobiety cierpiały na Alzheimera, a 26 było wolne od jakichkolwiek schorzeń neurodegeneratywnych. 

Wcześniejsze badania Hutchinson Center wykazały jednak, że mikrochimeryzm tego typu może zmniejszać ryzyko zapadnięcia na choroby autoimmunologiczne, a w przypadku niektórych nowotoworów, np. raka piersi, wzmaga ochronę matki. Z kolei przy nowotworze jelita grubego działanie "synowskich" komórek wcale nie jest dobroczynne, bo zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

(ew/Popsci)

Czytaj także

Komórka matki nie równa żadnej innej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 10:46
Zastosowanie komórek macierzystych matki lub komórek zgodnych z nimi immunologicznie mogłoby pozwolić na leczenie wrodzonych chorób dziecka jeszcze… przed porodem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choroba dziąseł utrudnia zajście w ciążę

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 13:00
Paradontoza, czyli zapalenie dziąseł i innych tkanek przyzębia, może opóźniać zajście w ciążę - poinformowali naukowcy z Australii. Wszystko dlatego, że w organizmie panuje stan zapalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tureccy chirurdzy przeszczepili macicę 21-latce

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 13:36
Jeśli przeszczep się przyjmie, byłaby to pierwsza udana transplantacja macicy na świecie.
rozwiń zwiń